تاریخ انتشار: نوامبر 21, 2022نویسنده: دسته بندی: عمومی
میگرن مزمن چیست؟ علائم و درمان میگرن مزمن

آیا میدانید میگرن مزمن چیست؟ آیا شما درباره این موضوع اطلاعاتی دارید؟ ما قصد داریم که در رابطه با این موضوع اطلاعات کافی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا شما نیز در این باره اطلاعاتی داشته باشید.

میگرن مزمن چیست؟

میگرن مزمن چیست؟

امروزه افراد بسیاری از میگرن رنج می برند و به دنبال راه های درمان آن برای سلامتی خود هستند.

اما میگرن درمانی ندارد و باید هرچند وقت یکبار سردردهای میگرنی را تحمل کنید میگرن مزمن یک بیماری عصبی می باشد که پزشک برای تشخیص آن به علائم و دفعات سردردهای میگرنی توجه میکند، که به دنبال راه حل و درمانی برای بیماران باشد میگرن معمولاً با علائم هایی مانند سردردهای شدید حالت تهوع ، استفراغ و غیره می باشد که پزشک نیز با تجویز داروهای مسکن می تواند سردرد های شمارا کمی آرام کند.

میگرن فرد را  به ۱۵ سردرد مختلف در ماه مبتلا می کند.  برای تشخیص میگرن معمولاً باید هشت نوع سردردهای میگرنی که به آن مبتلا میشویم را به پزشک اطلاع دهید.

بعضی از افراد با سردرد های کمتر میگرن دچار میگرن اپیزودیک (EM) می شود.

اپیزودیک میگرن سردردهای چند ساعتی می باشد که با فاصله چند هفته یا چند ماه این سردردها رخ می دهد.

علائم میگرن مزمن

میگرن مزمن نیز با میگرن اپیزودیک هیچ فرقی با هم ندارند فقط تعداد دفعات و مدت آنها با هم تفاوت دارد میگرن مزمن با علائم سردرد های .

  • تپش یا ضربان دار
  • متوسط یا شدید
  • تمرکز برجلو یاپشت سریا هر دو
  • بروز در یک سمت یا هر دو سمت سر
  • تمرکز به اطراف چشم یا پشت گونه ها
  • شدت زیاد به صورتی که امکان حضور در مدرسه یا محل کار وجود نداشته باشد.
  • تشدید شدن با فعالیت بدنی

و دیگر علائم های میگرن مزمن عبارت است از استفراغ حالت تهوع علائم حسی از جمله ضعف عضلانی و اختلال بینایی که به این علائم حسی میگرن باحال گفته می شود.

گزینه های درمانی

داروهای میگرن مزمن شامل  داروهای پیشگیرانه و داروهای حاد هستند.

استفاده بیش از حد آنها موجب سردردهای ناشی میشود.  داروهای حاد برای شروع حمله های میگرنی استفاده میشود اما نکات مهمی که باید توجه کرد دارو را با دستور پزشک تجویز کرد اما لازم است که بدانید داروهای پیشگیرانه برای کاهش و دفعات بروز میگرن یک گزینه عالی می باشد.

میگرن مزمن چیست؟

درمان های مکمل

با درمان های مکمل میتوانید از سردردهای میگرن پیشگیری کنید و با این روش دیگر نیازی به مصرف دارو ندارید همچنین شما می‌توانید برای کنترل و پیشگیری از میگرن از عوامل زیر استفاده کنید

 حرکات یوگا

برای درمان میگرن که یکی از بهترین روش ها میباشد استفاده کنید.

کنترل محرک

شناسایی محرک ها و پیشگیری از آنها یکی است بهترین روش ها برای کنترل میگرن می باشد محرک های میگرن مزمن در بین افراد متفاوت می باشد بعضی از آنها شامل کمبود خواب کم آبی بدن و مواد مغذی می باشد.  فرد مبتلا به بیماری های سلامت روانی و جسمی می تواند با بروز حملات میگرن رو به رو شد.

نکاتی که باعث بدتر یا شدید شدن حملات میگرن میشود علائم هایی مانند افسردگی اضطراب و فیبرومیالژیا می باشد.

عوامل محرک میگرن

بعضی از سردرد های علائمی مانند سردرد های میگرنی هستند.

سردرد خوشه ای این سردرد می‌تواند در چند بار از روز یا گاهی برای چند هفته به نوع شدیدی رخ دهد.

سردرد آیس پیک این سردرد کوتاه اما سردرد شدیدی می باشد.

همانطور که متوجه شده اید سردردهای میگرن در چند نوع مختلف وجود دارد که فرد باید با بروز آن ها حتماً به پزشک مراجعه کند.

 

وظایف پرستار در منزل

لازم است که بدانید گاهی فردی که دچار سردردهای میگرنی میشود تا چند روز نمی تواند از بستر خود برخیزد به همین دلیل می تواند در این چند روز از کمک های پرستار در منزل استفاده کند یک پرستار کاربلد باید در این مدت از بیمار به خوبی مراقبت کند.  تغذیه و داروهای بیمارا به موقع بدهد، یا  می‌تواند با ماساژ سر بیمار درد را کاهش دهد.

سخن آخر

همان گونه که در مطالب بالا متوجه شده‌اید سردردهای میگرن  سردردهای عصبی هستند، فرد با بروز این سردرد ها ممکن است که چند روزی حال مساعدی نداشته باشد، اما خدمات موسسه پرستاری پرستار اول این امکانات را در اختیار شما قرار داده اند که شما با استخدام یک پرستار خبره و باتجربه می‌توانید در این چند روز به خوبی استراحت کنید و پرستار نیز وظیفه دارد تا کارهای روزمره شما را انجام دهد، همچنین لازم است که بدانید شما با مراجعه به سایت سلامت اول می توانید مطالب بسیاری درباره میگرن های مزمن کسب کنید.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.