تاریخ انتشار: نوامبر 26, 2022نویسنده: دسته بندی: عمومی
آشنایی با مشکلات مثانه و روش جلوگیری از درد آن

برای پیش‌گیری از درد مثانه افراد باید مایعات زیادی مصرف کنند مایعات شامل آب و آب‌میوه های خالص بود که دفعات ادرار را بیشتر می‌کنن. البته در برخی موارد مصرف چای کم‌ رنگ نیز می‌تواند تا حدودی باعث تکرر و دفع ادرار شود.

افزایش دفعات ادرار باعث می‌شود که برای مثانه مشکل خاصی پیش نیاید و مثانه از هر گونه بیماری در امان باشد.

علاوه‌بر مصرف مایعات تحرک داشتن و پیاده‌روی هم کمک خوبی به مثانه می‌کند و باعث می‌شود که مثانه درگیر مشکلات کوچک و بزرگ نگردد البته باید ذکر کرد که به دلایل مختلف مدت‌ها طولانی است که بیماری مثانه در میان مردم شایع شده‌ و تمام سنین مختلف اعم از زن و مرد دچار اختلالات مربوط به مثانه می‌گردند.

در برخی موارد درد مثانه هنگام تخلیه ادرار خود را نشان می‌دهد که این مورد می‌تواند هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان رخ دهد.

پیشنهاد مقاله : عفونت مثانه چیست و چه علائمی دارد؟

 بی اختیاری در ادرار در افراد

افراد در تمامی رده‌های سنی ممکن است به بیماری بی‌اختیاری در ادرار مواجه شوند البته میزان بیماری و درصد پیشرفتگی آن می‌تواند متفاوت باشد.

دلایل مختلفی برای بیماری‌های مثانه وجود دارد به‌طور مثال، برخی از افراد در هوای سرد قرار می‌گیرند و هوای سرد موجود بر مثانه آن‌ها فشار وارد کرده و آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد و افراد را در ادرار کردن بی‌اختیار می‌کند.

گاهی پریدن یا تکان خوردن و یا حتی در برخی از افراد پیاده‌روی سبب تحت تأثیر قرار دادن مثانه می‌شود و این بیماری را رقم می‌زند.

بیماری بی‌اختیاری در ادرار

افراد در تمامی رده‌های سنی ممکن است به بیماری بی‌اختیاری در ادرار مواجه شوند.

راهکارهایی برای درمان این بیماری و نگهداری از بیمار آن وجود دارد که باید برای درمان آن به پزشک مراجعه کرد در برخی موارد پزشک با استفاده از دارودرمانی و مشاوره مشکل را رفع می‌کند اما برخی از مشکلات ممکن است که با دارو حل نشده و به جراحی نیاز پیدا شود.

بی‌اختیاری در ادرار ممکن است گاهی چنان پیشرفته شود که افراد در حال سرفه نیز به این مورد مبتلا شوند و یا این‌که گاهی مثانه آن‌ها قادر به تحمل ادرار نباشد و ناگهان بدون این‌که فرد احساس کند ادرار از مثانه خارج شود.

عفونت مثانه

از علایم عفونت مثانه می‌توان عوامل زیر را نام برد:

  • سوزش ادرار
  • درد پایین شکم
  • ادرار مکرر
  • تغییر رنگ ادرار
  • ریزش ادرار به‌ صورت قطره‌ای

همه این‌ها دربرگیرنده‌ی وجود عفونت درون مثانه می‌باشند.

این عفونت مثانه محدود به یک سن خاصی نیست و از نوزادان می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند تا سالمندان، اما بهتر است که این علایم نادیده گرفته نشوند و در هر سنی پیگیری‌های لازم برای درمان صورت گیرد تا دوره درمان کوتاه باشد.

هرچه مراجعه به پزشک جهت درمان طولانی‌تر شود علایم ها بیشتر شده و دوره درمانی بیشتر خواهد شد. برخی از کودکان در طول روز یا شب به‌صورت مکرر ادرار از آن‌ها و سرازیر می‌شود در این نمونه افراد ممکن است که نوعی عفونت دیده شود اما در صورت پیگیری بعد از چند ماه یا چند سال برطرف خواهند شد.

قشر دیگری که همواره مورد عفونت مثانه قرار می‌گیرد زنان باردار هستن زنان باردار همواره عفونت شدید دارند دلیل آن‌ هم می‌تواند کم‌تحرکی خانم باردار باشد و یا این‌که بر روی مثانه آن به دلایل مختلف فشار وارد شود.

اما حتماً باید زیر نظر یک متخصص با استفاده از دارو های مختلف در صدد رفع بیماری اقدام شود زیرا اگر عفونت مثانه در بارداری ادامه پیدا کند بارداری و با مشکل مواجه می‌کند و حتی برای جنین نیز خطرناک است.

پیشنهاد مقاله : بررسی دقیق سرطان مثانه، آیا سرطان مثانه کشنده است؟

علت مبتلا به درد مثانه در افراد چیست؟

دیابت از علایم از علل شایع درد مثانه است افرادی که دارای دیابت می‌باشند ممکن است که در معرض عفونت مثانه قرار گیرند و به‌صورت مکرر از آن‌ها ادرار خارج شود. از دیگر عوامل مبتلا به درد مثانه، باکتری‌ها هستند که از طریق مجرای ادراری وارد مثانه شده و باعث می‌شوند مثانه نتواند آن را دفع و خارج کند همین مورد ایجادکننده درد مثانه است.

سنگ مثانه و درمان آن چگونه است؟

شاید همواره این سوال مطرح شود که سنگ مثانه چگونه به وجود می‌آید؟ وقتی‌که باکتری‌ها از رود وارد مجاری ادراری می‌شوند و مثانه قادر نیست از طریق ادرار آن‌ها را دفع‌کنند، سنگ مثانه ایجاد می‌شود که این سنگ انسان را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد.

 

سنگ مثانه و درمان آن

بعضی نشانه‌ها از وجود سنگ بزرگ در درون مثانه است که با دردهای شدید همراه است.

بعضی اوقات، فرد دچار سنگ مثانه شده‌است اما هیچ علائمی ندارد در این موارد می‌توان گفت سنگ‌های مثانه بسیار ریز و جزئی هستند که اگر مایعات زیاد و پیاده‌روی صورت گیرد از طریق ادرار دفع خواهند شد.

البته بعضی نشانه‌ها و علایم نیز خبر از وجود سنگ بزرگ در تعداد زیاد، درون مثانه می‌دهد که این مورد با دردهای زیر شکم و درد موقع ادرار همراه است، در این موارد باید با پزشک متخصص مشاوره و تحت درمان قرار گرفت اگر سنگ مثانه وجود دارد ممکن است که همین سنگ‌ها به دیواره مثانه برخورد کنند و باعث دردهای شدیدی گردند.

پیشنهاد مقاله : علت و درمان اختلال مثانه عصبی

درمان های خانگی برای عفونت مثانه

برخی از نوشیدنی ها برای عفونت مثانه مفید می‌باشند، در بین این نوشیدنی‌ها می‌توان آب هندوانه را معرفی کرد؛ و مصرف مداوم آب هندوانه به ریزش سنگ‌های مثانه یا عفونت مثانه کمک زیادی می کند. همچنین نوشیدن آب فراوان می‌تواند باعث از بین بردن باکتری‌ها در مجرای ادرار شده و دفع سنگ یا عفونت در مثانه را راحت کند. خوراکی‌هایی که فیبر بالا دارند مانند موز سبب دفع عفونت می‌شود این نوع خوراکی به مجرای ادراری رفته و باعث ادرار مکرر می‌شوند و ادرار مکرر خود می‌تواند سبب شست‌وشوی مثانه از عفونت گردد.

کلام آخر

شما در این مطلب با درمان اسهال با روشهای فوری و خانگی آشنا شدید؛ در صورتیکه نیاز به ارائه خدمات پرستاری، اعزام پرستار و یا استخدام پرستار کودک، پرستار بیمار، پرستار سالمند و پرستار در منزل دارید می توانید از موسسه پرستاری پرستار اول نسبت به این موضوع اقدام کنید.

 


سوالات متداول 

 1) جلوگیری از درد مثانه چگونه انجام می‌شود؟

مصرف مایعات تحرک داشتن و پیاده‌روی هم کمک خوبی به مثانه می‌کند و باعث می‌شود که مثانه درگیر مشکلات کوچک و بزرگ نگردد البته باید ذکر کرد که به دلایل مختلف مدت‌ها طولانی است که بیماری مثانه در میان مردم شایع شده‌ و تمام سنین مختلف اعم از زن و مرد دچار اختلالات مربوط به مثانه می‌گردند.

 2) دلایل وجود بیماری‌های مثانه چیست؟

دلایل مختلفی برای بیماری‌های مثانه وجود دارد به‌طور مثال، برخی از افراد در هوای سرد قرار می‌گیرند و هوای سرد موجود بر مثانه آن‌ها فشار وارد کرده و آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد و افراد را در ادرار کردن بی‌اختیار می‌کند.

 3) علائم عفونت مثانه چیست؟

سوزش ادرار، درد پایین شکم، ادرار مکرر، تغییر رنگ ادرار و … همه این‌ها دربرگیرنده‌ی وجود عفونت درون مثانه است.

 4) سنگ مثانه و درمان آن چگونه است؟

وقتی‌که باکتری‌ها از رود وارد مجاری ادراری می‌شوند و مثانه قادر نیست از طریق ادرار آن‌ها را دفع‌کنند، سنگ مثانه ایجاد می‌شود که این سنگ انسان را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.