تاریخ انتشار: نوامبر 21, 2022نویسنده: دسته بندی: عمومی
آیا چای برای سلامتی مفید است؟

اطلاع از فواید نهفته ‌نوشیدن چای برای سلامتی به شما کمک می‌کند به نوعی سلامتی خود را تضمین کنید. داشتن برنامه غذایی مناسب و استفاده از دمنوش های سالم تاثیر بالقوه برای افزایش مقاومت بدن شما در برابر بیماری‌های مختلف دارد.

در ادامه مطلب تصمیم داریم در رابطه با  فواید نهفته ‌نوشیدن چای برای سلامتی یک سری اطلاعات را در اختیار شما قرار دهیم. از شما نیز تقاضا می‌کنیم برای افزایش سطح آگاهی خود در رابطه با فواید چای و تاثیرات آن بر سلامتی تان تا انتهای مطالب ما را همراهی کنید.

فواید نهفته ‌نوشیدن چای برای سلامتی

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که چای یک نوشیدنی مضر است و به همین این نوشیدنی  مفید را از برنامه غذایی خود حذف می کنند. اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید باید بگوییم که در این رابطه اشتباه می کنید و اگر از چای به درستی استفاده کنید نه تنها برای بدنتان مضر نیست بلکه مزیت هایی را نیز برای سلامتی‌تان در پی دارد. تحقیقات به عمل آمده ثابت کرده‌اند که چای سیاه آنتی اکسیدان دارد.

فواید نهفته ‌نوشیدن چای برای سلامتی

چای نه تنها برای بدنتان مضر نیست بلکه مزیت‌هایی را برای سلامتی‌ شما در پی دارد.

از این رو مصرف آن تا حدود زیادی احتمال ابتلا به سرطان کلیه را پایین می‌آورد. به طور معمول کسانی که در طی روز یک فنجان چای میل می‌کنند نسبت به سایر افرادی که چای نمی‌نوشند ۱۵ درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان کلیه قرار دارند. علاوه بر این نوشیدن چای یکسری مزیت های دیگری نیز دارد که برخی از مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر می باشد.

  1. سلامت قلب
  2. سلامت دهان و دندان
  3.  تاثیر مثبت روی دستگاه گوارش 
  4. کاهش فشار خون

که در ادامه به بررسی اجمالی این فواید خواهیم پرداخت.

 1. مصرف چای سبب سلامت قلب میشود

یکی دیگر از تصورات اشتباهی که در رابطه با نوشیدن چای وجود دارد این است که مصرف چای بیماری های قلبی عروقی را افزایش میدهد. در رابطه با این موضوع نیز باید بگوییم که اگر چای به درستی استفاده شود نه تنها منجر به بروز بیماری‌های قلبی در شما نمی شود بلکه به نوعی بر سلامت قلب شما نیز تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

در ترکیبات چای سیاه یک آنتی اکسیدان به نام فلاونوئید وجود دارد که این آنتی اکسیدان در میوه‌ها سبزیجات و شکلات تلخ نیز یافت می‌شود. بنابراین اگر شما نیز جزو افرادی هستید که در برنامه غذایی خود مواد غذایی حاوی فلاونوئید نظیر چای را مصرف می کنید مطمئناً نسبت به سایر افراد از نظر سلامت قلب در شرایط بهتری قرار خواهید گرفت. فراموش نکنید که مصرف چای باید به درستی باشد و از مصرف زیاده از حد آن  باید خودداری کنید.

پیشنهاد مقاله : مضرات چای سبز با زنجبیل برای سلامتی بدن

 2. مصرف چای سلامت دهان و دندان را افزایش میدهد

یکی از تاثیرات مثبت مصرف چای سیاه افزایش سلامت دهان و دندان است. چای حاوی ترکیباتی نظیر پلی فنول و تانن است. ترکیبات نامبرده باکتری هایی که عامل پوسیدگی دندان می شوند را نابود کرده و در نتیجه اگر شما عادت به مصرف چای داشته باشید سلامت دهان و دندان تا نسبت به افرادی که چای مصرف نمی‌کنند در شرایط بهترین قرار می‌گیرد. همچنین مصرف چای بوی بد دهان را نیز از بین می‌برد.

 3. مصرف چای بر روی دستگاه گوارش تاثیر مثبتی دارد

چای علاوه بر آنکه عوامل پوسیدگی دندان را از بین می برد برای بهبود سیستم ایمنی و همچنین بهبود دستگاه گوارش نیز عملکرد مثبتی دارد.

فواید نهفته ‌نوشیدن چای برای سلامتی چیست؟

چای عوامل پوسیدگی دندان را از بین می‌برد!

همچنین چای برای هضم غذا بسیار مفید بوده و اگر جزو افرادی هستید که در هضم غذا دچار مشکل هستید توصیه می‌کنیم مصرف چای را فراموش نکنید. همچنین پلی فنول های موجود در چای منجر به تقویت رشد باکتری‌های خوب میشود و باکتری های بدن نظیر سالمونلا را نیز نابود می کند.

 4. چای سیاه فشار خون را کاهش میدهد

افراد زیادی وجود دارند که به فشار خون مبتلا هستند. مصرف چای منجر به کاهش فشار خون میشود. پس اگر می خواهید در معرض بیماری فشار خون و عوارض ناشی از آن نباشید توصیه می‌کنیم مصرف چای را فراموش نکنید. البته در این رابطه نیز باید تاکید کنم زمانی مصرف چای نتیجه بخش است که از مصرف افراطی آن خودداری کنید.

پیشنهاد مقاله : چای سبز چه فوایدی دارد؟ معرفی بهترین فواید چای سبز

سخن آخر

فواید نهفته ‌نوشیدن چای برای سلامتی شامل موارد متعددی هستند. اگر جزو کسانی هستید که می خواهید از خواص نوشیدن چای بهره ببرید باید از آن به درستی استفاده کنید. به‌عبارت‌دیگر مصرف افراطی چای نه تنها خوب نیست بلکه می‌تواند برای بدن مضر باشد. همچنین خواص چای تازه دم نسبت به چای کهنه بسیار بیشتر است. اگر برای کودک خود پرستار کودک گرفته اید از او بخواهید به کودکتان در میان وعده های چای تازه دم کم رنگ بدهد.

شما در این مطلب با این مسئله که فواید نهفته ‌نوشیدن چای برای سلامتی چیست؟ آشنا شدید؛ در صورتیکه نیاز به ارائه خدمات پرستاری، اعزام پرستار و یا استخدام پرستار کودک، پرستار بیمار، پرستار سالمند و پرستار در منزل دارید می توانید از موسسه پرستاری پرستار اول نسبت به این موضوع اقدام کنید.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.