تاریخ انتشار: اکتبر 29, 2022نویسنده: دسته بندی: عمومی
بررسی دقیق سرطان مثانه، آیا سرطان مثانه کشنده است؟

یکی از انواع سرطان، سرطان مثانه است. این نوع سرطان عموما در افراد با سن بالا بروز می آید. البته این به معنی این نیست که این نوع سرطان فقط در سنین بالا اتفاق می افتد. سرطان مثانه ممکن است در هر سنی بروز پیدا کند.

آیا سرطان مثانه موجب مرگ می شود؟

سرطان در بخش های مختلفی از بدن بروز می دهد. در واقع 150 نوع سرطان هست که ممکن است در بدن انسان ها بروز پیدا کند. به طور کلی اگر سرطان ها در مراحل پیشرفته شان شناسایی شوند، فرد مبتلا زمان کمی برای زندگی داشته و نهایتا سرطان موجب فوت فرد می شود.

سرطان مثانه در دو فرم کلی در بدن مشاهده می شود.

در فرم اول این نوع سرطان، سرطان خوشخیم بوده و موجب مرگ فرد نمی شود.

اما در فرم دیگر این سرطان، اگر سرطان مثانه توده های بدخیمی داشته باشد و همچنین سایر اندام ها را درگیر کرده باشد، سرطان کشنده است و فرد مبتلا نهایتا پس از دو سال از دنیا خواهد رفت.

سرطان مثانه در چه افرادی بیشتر بروز می دهد؟

سرطان مثانه در چه افرادی بیشتر بروز می دهد؟

از هز 10 مورد سرطان مثانه ای که بروز پیدا می کند، 7 مورد از این سرطان ها در مراحل ابتدایی شناسایی می گردند. این سرطان در مراحل ابتدایی بروزش، قابل درمان می باشد.

برخی افراد نسبت به سایرین بیشتر در معرض این سرطان قرار دارند.

مصرف سیگار یکی از عوامل افزایش دهنده شانس ابتلا به سرطان مثانه

از جمله افرادی که شانس بیشتری در ابتلا به سرطان مثانه دارند، می توان به افراد سیگاری اشاره کرد که نسبت به سایرین شانس 50 برابری ابتلا به این بیماری را دارند.

سابقه خانوادگی

یکی دیگر از مواردی که می تواند شانس بروز را افزایش دهد، سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری است. به طور کلی این تومور در آقایان سفید پوست بیشتر از 40 سال بیشتر بروز می دهد.

سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های مجاری ادراری نیز شانس ابتلای بیشتری در افراد به وجود می آورد.

شرایط شغلی خاص

افرادی که به موجب شغلشان در معرض مواد شیمیایی هستند نیز شانس ابتلای بیشتری به این بیماری دارند. فعالین آزمایشگاه ها و همچنین بخش های نفتی شرکت نفت نیز شانس بیشتری در ابتلا به این سرطان دارند.

مصرف دارو های خاص

کسانی دارو پیگلیتازون و یا دیگر دارو های برای دیابت که این ماده دارویی را دارند، نیز در صورت مصرف بیش از 1 سال از دارو در معرض این سرطان می باشند و شانس ابتلای بیشتری دارند.

مصرف دارو های سیکلو فسفامید ممکن است باعث بروز سرطان مثانه شود.

رژیم غذایی نامناسب

یک عامل دیگری که شانس ابتلا به بیماری سرطان مثانه را افزایش می دهد، رژیم غذایی نامناسب است. کسانی که در رژیم غذایی شان چربی ها، قند و نمک فراوان استفاده می کنند و همچنین ویتامین های A و B نیز در رژیم شان یافت نمی شود، شانس بیشتری در بروز سنگ مثانه دارند.

انگل شیستوزوما عامل دیگر افزایش دهنده شانس ابتلا به سرطان مثانه

انگل شیستوزوما نیز یکی دیگر از مواردی است که موجب بروز سرطان مثانه می شود.

جراحی تقویت مثانه

جراحی تقویت مثانه یک جراحی برای درمان بی اختیاری می باشد. افرادی که این جراحی را انجام می دهند شانس بیشتری در ابتلا به سنگ های مثانه دارند.

شیمی درمانی

انجام شیمی درمانی می تواند شانس بروز این سرطان را افزایش دهد.

دیگر عواملی که احتمال بروز سرطان مثانه را افزایش می دهند

افرادی که پرتودرمانی در ناحیه لگن انجام داده اند نیز شانس ابتلای بیشتری به این بیماری را دارند.

عود عفونت مثانه و یا سایر عواملی که موجب تحریک مثانه در طولانی مدت می شوند نیز می توانند شانس بروز سرطان مثانه را افزایش دهند.

دیورتیکول مثانه در واقع کیسه هایی کوچک در مثانه هستند که در مثانه افراد تشکیل می شود. بعضی از اشخاص این کیسه ها را از بدو تولد دارند. در بعضی دیگر از افراد این کیسه ها در اثر عفونت و یا مشکلات پروستات به وجود می آید.

سیستوسل نیز یکی از عوامل دهنده شانس ابتلا به این بیماری است. این بیماری، تنها در بانوان بروز پیدا می کند. در سیستوسل قسمتی از دیواره مثانه شخص تضعیف می گردد و به درون واژن می افتد. این اتفاق موجب انسداد در جریان ادرار فرد می شود.

پرستاری بیمار مبتلا به سرطان مثانه

انواع سرطان و روند درمانی آن، نیاز به مراقب و کمک در افراد را افزایش می دهد. به همین جهت برای درخواست پرستار بیمار می توانید از موسسه پرستاری پرستار اول درخواست اعزام پرستار نمایید. درخواست انواع خدمات پرستاری از این موسسه امکان پذیر می باشد.

جمع بندی

این بیماری ممکن است در اثر عوامل مختلفی بروز کند. برخی عوامل موجب افزایش شانس ابتلا به این سرطان می شود.

کشنده بودن این نوع سرطان بستگی به نوع توده و زمان تشخیص بیماری دارد.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.