تاریخ انتشار: نوامبر 20, 2022نویسنده: دسته بندی: عمومی
ترامادول چیست، عوارض مصرف ترامادول چیست؟

ترامادول از دسته داروهای مسکنی است برای تضعیف درد متوسط تا شدید تجویز می شود. استفاده از این دارو به مدت طولانی اعتیاد و وابستگی به ترامادول را در پی دارد.

پس بهتر است این دارو بر اساس دستور پزشک و زیر نظر پرستار بیمار مصرف شود. از طرفی قطع این دارو حتماً باید زیر نظر پزشک معالج و به تدریج صورت بپذیرد.

حین مصرف ترامادول باید به تداخل دارویی با این دارو توجه شود. در صورت داشتن بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، افسردگی، نارسایی کبد یا کلیه و مشکلات گوارشی قبل از شروع مصرف داروی ترامادول باید با پزشک مشورت کنید.

ترامادول در ایران از جمله داروهایی است که معمولاً مورد سوءمصرف واقع می‌شود و اغلب در مصرف کننده باعث مسمومیت یا ایجاد اعتیاد می گردد. این دارو تاثیراتی چون آرام بخشی و ضد استرسی دارد.

به همین دلیل است که در بیشتر موارد مورد سوء مصرف قرار گرفته است. ترامادول اگر طبق دستور پزشک مصرف نشود حتماً باعث بروز عوارض متعددی در بدن خواهد شد. از طرفی قطع ناگهانی مصرف این دارو یا عدم دسترسی به هر دلیلی به این دارو نیز موجب بروز مشکلات زیادی خواهد شد که در ادامه به آن می پردازیم.

عوارض مصرف ترامادول بر بدن چیست؟

مصرف قرص ترامادول دارای عوارضی مانند حمله پانیک، توهم زدن، وزوز گوش، استرس و اضطراب زیاد، بی حسی اعضای مختلف بدن، گیجی و بدبینی می شود.

کمبود انرژی در طول روز برای فعالیت های روزانه و خشکی دهان، سردرد و سرگیجه از دیگر عوارضی است که روال عادی روزمره فرد مصرف کننده را دگرگون میکند.

استفاده طولانی مدت از این دارو موجب عفونت دستگاه گوارش و یا حتی بروز سرطان در فرد می‌شود. از دیگر عوارض مصرف خودسرانه ترامادول می توان به مسمومیت های غیر قابل کنترل و خطرناک اشاره کرد.

از آنجایی که ترامادول اعتیاد آور است می تواند به شدت عواقب ناخوشایندی در پیش داشته باشد. مصرف این دارو در دوران شیردهی و بارداری ممنوع بوده و باعث بروز عوارض و علائم خطرناکی در جنین می شود. توجه داشته باشید که استفاده از ترامادول در کنار نوشیدنی های الکلی یا داروهای خواب آور عواقب جبران ناپذیری در پی دارد.

در طول درمان فرد مصرف کننده ممکن است دچار یبوست شدید بشود. توصیه می شود که هیچ وقت این دارو برای ترک بیماری اعتیاد استفاده نکنید.

عوارض مصرف ترامادول بر بدن چیست؟

عوارض جانبی مصرف  ترامادول برای بدن چیست؟

اثرات اعتیاد به ترامادول پس از مدتی از مصرف این ماده در بدن فرد ظاهر می شود. شما با پی بردن به این علائم می توانید مطمئن شوید که به ترامادول اعتیاد پیدا کرده اید.

بروز رفتارهای عصبانی در فرد، گشاد شدن چشم ها، خارش، اسهال ، تعریق و از دست دادن حافظه کوتاه مدت از علائمی هستند که می تواند شما را در پی بردن به اعتیاد ترامادول آگاه کند و لزوم وجود یک پرستار در منزل را بوجود بیاورد.

خیره شدن به یک نقطه و اختلالات خواب از علائم دیگری هستند که می‌تواند شما را در تشخیص اعتیاد به ترامادول کمک کند. مصرف خودسرانه ترامادول در بعضی افراد باعث افزایش میزان ترشح سروتونین مغز در بدن می شود.

که این بیماری با نام سندروم سروتونین شناخته شده است و دارای علائمی مانند ضربان و فشار خون بالا، استفراغ و حالت تهوع، رفلاکس معده، تب، بی قراری و توهم و در موارد حاد باعث ایجاد شرایط کما در فرد می شود.

در این صورت ممکن است حتی بیمار نیازمند خدمات پرستاری شود. ایجاد مشکلات تنفسی نیز از دیگر عوارض جانبی استفاده از داروی ترامادول است. در برخی موارد نیز فرد دچار علائمی نظیر غش، کند شدن سرعت تنفس، سرگیجه یا گیجی می شود.

عوارض قطع یا ترک مصرف ترامادول برای بدن چیست؟

از آنجایی که مصرف خودسرانه و طولانی مدت ترامادول باعث ایجاد وابستگی جسمی و روحی در بیمار می شود، ترک نابهنگام آن و قطع مصرف دارو موجب بروز علائم خطرناکی می گردد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

افزایش میزان فشار خون، گشاد شدن مردمک چشم، افزایش تعداد ضربان و سرعت تنفس، احساس بی قراری و اضطراب، حالت تهوع و استفراغ، اسهال، خمیازه و خواب آلودگی، تعریق و لرزش در کنار درد های عضلانی از علائم حاد ترک ترامادول هستند.

آبریزش بینی و مشکلات خواب، تغییر در اشتها و درد مفاصل به همراه مشکلات گوارشی نیز از دیگر عوارض ترک مصرف این دارو می باشند. برای جلوگیری از بروز این عوارض توصیه می شود در طول روند ترک این دارو از یک موسسه پرستاری درخواست اعزام پرستار به منزل را داشته باشید.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.