تاریخ انتشار: دسامبر 25, 2018نویسنده: دسته بندی: کودک
آیا کودکان می توانند تلویزیون تماشا کنند؟

بسیاری از والدین و مراقبین کودک در خصوص تماشای تلویزیون کودکان تردید دارند. از یک سمت کودکان ممکن است که به تماشای تلویزیون علاقه نشان دهند و از سمت دیگر والدین خود به این دلیل که تماشای تلویزیون کودکان فرصتی را به آنها می دهد تا بتوانند استراحت کنند و یا به کارهای دیگر خود برسند نیز از تماشای تلویزیون کودکان استقبال می کنند. آن چیزی که در این میان اهمیت اساسی دارد تماشای تلویزیون کودکان نیست بلکه زمان استفاده از تلویزیون می باشد. این که کودکان در طول شبانه روز به چه میزان می توانند تلویزیون تماشا کنند؟ بهترین زمان برای تماشای تلویزیون کودکان چیست؟

به عنوان پرستار کودک اگر می خواهید بدانید که مهمترین نکته در تماشای تلویزیون کودکان چیست باید بدانید که زمان و مدت استفاده از تلویزیون مهم می باشد. شما چه به عنوان پدر و مادر کودک و چه به عنوان مراقب کودک باید محدودیت هایی را از همان روزهای نخستین برای کودکان قایل شوید. زیرا که کودکان باید بدانند هر زمان و به هر مدتی که دوست داشته باشند نمی توانند تلویزیون تماشا کنند.  اگر از ابتدا قوانین مشخصی برای تماشای تلویزیون کودکان داشته باشید دیگر در آینده نیازی نیست که بخواهید این عادت را از سر کودک بیندازید. در زیر راهکارهایی به شما معرفی گردیده است که بتوانید تماشای تلویزیون کودکان را در کنترل خود داشته باشید.

تماشای تلویزیون کودکان

چه نکاتی باید برای تماشای تلویزیون کودکان در نظر داشت؟

  1. به عنوان پرستار کودک و یا والدین کودک باید مدت زمان تماشای تلویزیون کودکان را محدود کنید. یعنی با هماهنگی کودک اگر به سنی رسیده است که می تواند در کنار شما برنامه ریزی کند زمان هایی که کودک می تواند تلویزیون تماشا کند را مشخص کنید. البته مدت زمان تماشای تلویزیون کودکان نباید ر طول روز بیشتر از ۲ ساعت باشد که بر اساس نظر روانشناس کودک این زمان خود نیز باید به زمان های ۱۰ الی ۱۵ دقیقه ای تقسیم گردد. تماشای تلوزیون کودکان اگز بیش از حد باشد بر رشد کودکان تاثیر منفی بر جای می گذارد. بهتر است که کودکان را با انواع بازی های دیگر سرگرم کنید که به رشد هوشی و شناختی کودکان کمک کند.
  2. به کودک بگویید که در طول روز شما می توانید ۲ ساعت تلویزیون تماشا کنید و این زمان در اختیار شما قرار دارد پس خودت این زمان را مدیریت کن. این باعث می شود که کودک خود را در این برنامه ریزی دخیل بداند و این احساس به او دست ندهد که منفعل می باشد.
  3. مکان مشخصی را برای دیدن تلویزیون در منزل قرار دهید. در بسیاریاز موارد خانواده ها تلویزیون را در مکانی قرار می دهند که از همه جای منزل قابل رویت می باشد و این خود سبب ترغیب کودکان به دیدن تلویزیون می گردد. بهتر است در خانه محل و یا نقطه ای از منزل را که از جاهای دیگر منزل قابل دید نمی باشد برای گذاشتن تلویزیون استفاده کنید.
  4. زمان های ممنوعه برای تماشای تلویزیون کودکان را مشخص نمایید. مثلا زمان صرف صبحانه؛ نهار و شام. و همچنین بعد از ساعت ۸ شب که کودکان باید کم کم برای خواب حاضر گردند را نمی توانند تلویزیون تماشا کنند.
  5. بسیاری از کودکان دوست دارند که زمانی که برنامه مورد علاقه خود را تماشا می کنند در کنار پدر و مادر و یا مراقب کودک باشند.  زمان هایی را برای تماشای تلویزیون در کنار کودکان خود قرار دهید. با هم در مورد برنامه ای که می بینید گفتگو کنید. نظر کودک خود را در مورد برنامه و شخصیت های داستانیش جویا باشید و از او بخواهید که برای شما نیز توضیح دهید.

تماشای تلویزیون کودکان

 

چه نوع برنامه هایی برای تماشای تلویزیون کودکان مناسب است؟

نوع برنامه هایی که کودکان قرار است تماشا کنند را از قبل مشخص کنید زیرا که برنامه هایی که حاوی مطالب خوشنت آفرین باشد خود خوشنت را بازتولید می کند. دقت نظر داشته باشید که اجازه تماشای برنامه هایی که حاوی صحنه های ترسناک است را به کودکان به هیچ عنوان ندهید. بیشتر برنامه هایی را برای مشاهده کودکان انتخاب نمایید که چیزی برای یاد دادن به کودکان داشته باشند یا تعامل با دیگران را آموزش دهند. لازم به ذکر است که اکثر کودکان برنامه هایی را ترجیح می دهند که موزیکال باشد و شاد و همچنین ترانه های متنوعی داشته باشد.

با کمک کودکان بر اساس علایق آنها برنامه هایی که قرار است مشاهده نمایند را از قبل مشخص نمایید. هنگامی که برنامه ی مورد نظر شما به اتمام رسید تلویزیون را خاموش نمایید. به عنوان پرستار کودک که وظیفه ی پرستاری از کودک را بر عهده دارید باید قبل از پایان برنامه تلویزیون کودکان برنامه هایی دیگری را کودک باید انجام دهد را مشخص کنید و از قبل آماده نمایید.

تماشای تلویزیون کودکان

Cape Town, South Africa

توصیه هایی به پرستار کودک و والدین برای تماشای تلویزیون کودکان

به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی از تلویزیون به عنوان مراقب کودک استفاده نکنید. زیرا که شما باید برای کودک برنامه ی مشخصی را در طول شبانه روز داشته باشید. به خصوص کودکانی که در سن مدرسه هستند اگر به صورتی که نظارت کافی در تماشای تلویزیون نداشته باشید ممکن است که از تکالیف مدرسه جا بمانند. البته در بسیاری از موارد نداشتن نظارت کافی در کودکان خود سبب می گردد که کودکان مبادرت به دیدن برنامه هایی نمایند که برای سن و سال های آن ها مناسب نیست.

در کنار فرزندان خود با دید انتقادی به برنامه ها نگاه کنید. به کودکان خود در زمانی که تلویزیون نگاه می کنند یاد دهید که خنثی نباشند بلکه در مورد نوع برنامه نظر خود را بدهند. این شیوه به کودکان کمک می کند که تفکر انتقادی را در خود گسترش دهند.

به هیچ عنوان زمانی که در کنار کودک قرار دارید تند تند کانال ها را جابه جا نکنید. از این کانال به کانال بعدی نروید و یا بی هدف تلویزیون را روشن نگذارید. زیرا که کودک رفتار و کردار والدین خود را به عنوان الگو در نظر می گیرند و شروع به تقلید می نمایند. یعنی رفتار شما و یا پرستار کودک در منزل به عنوان الگوی اساسی در ذهن بچه ها می ماند و رفتار آنها بر اساس این الگوهای ذهنی شکل می گیرد.

موسسه پرستاری

 

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.