تاریخ انتشار: آگوست 3, 2023نویسنده: دسته بندی: کودک
10 نشانه هشداردهنده زمان تعویض پرستار بچه

زمان تعویض پرستار بچه را چگونه تشخیص دهیم؟ آیا تنها احساس نارضایتی از رفتار او کافی است؟ پرستار بد چه نشانه‌هایی دارد؟ اگر اخیراً یک پرستار بچه استخدام کرده‌اید و از او راضی نیستید یا احساس می‌کنید که رفتار پرستار چندین ساله کودکان شما تغییر کرده است، احتمالاً این سؤالات هم از ذهن شما عبور کرده است.

شاید تعویض پرستار و پیداکردن یک جایگزین برای او سخت باشد؛ اما باید بدانید که یک پرستار بچه بد می‌تواند تأثیرات نامطلوب و جبران‌ناپذیری بر تربیت و روان کودک شما داشته باشد. در ادامه این مقاله از مرکز خدمات پرستاری پرستار اول با ما همراه باشید تا شما را با 10 نشانه مهم زمان تعویض پرستار بچه بیشتر آشنا کنیم.

نشانه‌های مهم برای زمان تعویض پرستار بچه

10 نشانه زیر به شما کمک می‌کند تا یک پرستار نامناسب برای کودک را بشناسید و او را تعویض کنید:

  1. کودک از پرستار می‌ترسد
  2. پرستار برخی چیزها را پنهان می‌کند
  3. کودک شما زیاد دچار صدمه فیزیکی می‌شود
  4. پرستار از دستورات شما پیروی نمی‌کند
  5. او اغلب مواقع دیر می‌رسد
  6. بیشتر روزها کودک شما کثیف، نامرتب و گرسنه است
  7. او با شما و افراد خانواده ارتباط خوبی ندارد
  8. شیوه فرزندپروری شما را اجرا نمی‌کند
  9. پرستار سعی می‌کند بیش از حد با کودک مهربان باشد
  10. الگوی خواب یا رفتار کودک شما تغییر کرده است

یک پرستار خوب باید صادق، مسئولیت‌پذیر و قابل‌اعتماد باشد. در کنار این ویژگی‌ها باید بچه‌ها را دوست داشته باشد تا بتواند با آن‌ها ارتباط برقرار کند؛ اما گاهی پرستاری که استخدام می‌کنیم برای نگهداری از کودک ما صلاحیت لازم را ندارد.

پرستار کودک خوب

یک پرستار خوب باید صادق، مسئولیت‌پذیر و قابل‌اعتماد باشد.

پیشنهاد مقاله: مسئولیت های پرستار بچه – نکات دانستنی ضروری پرستار و والدین

کودک از پرستار می‌ترسد

پرستار کودک هیچگاه جایگزین والدین نمی‌شود و این طبیعی است که بچه در برخوردهای اول با پرستار، مضطرب و گوشه‌گیر شود. این احساسات باید در روزهای اول کم و کم‌تر شوند. اگر احساس می‌کنید که اضطراب کودک بیشتر و تبدیل به ترس شده است، احتمالاً پرستار مناسبی انتخاب نکرده‌اید.

پرستار برخی چیزها را پنهان می‌کند

بعد از یک روز کاری وقتی دوباره پیش کودک خود بازمی‌گردید، از او بپرسید که وقت خود را چگونه گذرانده است. اگر بچه یا پرستار او شروع به پنهان‌کاری کردند حتماً اتفاقات خوبی رخ نداده است. این پنهان‌کاری می‌تواند نگران‌کننده باشد و زمان جایگزینی پرستار را به شما هشدار می‌دهد.

کودک شما زیاد دچار صدمه فیزیکی می‌شود

در بچه‌های سالم و فعال، ایجاد خراشیدگی و صدمات فیزیکی گاه‌به‌گاه اتفاقی عادی است؛ اما اگر این صدمات بیش از حد باشند و از حالت عادی خارج شوند می‌توانند نشان دهند که پرستار به‌اندازه کافی از کودک مراقبت نمی‌کند. در شرایط بدتر ممکن است این صدمات فیزیکی به دلیل تنبیه بدنی یا کودک‌آزاری ایجاد شده باشند.

پرستار از دستورات شما پیروی نمی‌کند

همه والدین بهترین چیزها را برای فرزند خود می‌خواهند و لیستی از کارهای مجاز و غیرمجاز برای پرستار در نظر می‌گیرند. اگر پرستار انتخابی شما اصول و دستورات شما را انجام نمی‌دهد باید آن را جایگزین کنید. رعایت‌نکردن دستورات از سوی پرستار نه‌تنها برای والدین بلکه برای کودکان هم آزاردهنده است و آن‌ها را گیج می‌کند.

او اغلب مواقع دیر می‌رسد

ترافیک، مشکلات شخصی و… باعث می‌شوند که گاهی همه ما دیر به سرکار و قرارهایمان برسیم؛ اما تکرار بیش از حد این موضوع بدون اطلاع قبلی می‌تواند نشان از بی‌مسئولیتی و بی‌توجهی باشد.

بیشتر روزها کودک شما کثیف، نامرتب و گرسنه است

یک پرستار خوب کودک، بعد از اتمام غذا یا بازی باید دست‌ها و صورت بچه را بشوید. پوشک او را به طور مکرر عوض کند و در صورت نیاز او را به حمام ببرد. اگر بیشتر روزها بعد از رسیدن به خانه با کودک نامرتب و کثیف خود روبروی می‌شوید باید گفت که پرستار حتی اصول اولیه نگهداری از کودک را رعایت نمی‌کند و باید او را تعویض کرد.

او با شما و افراد خانواده ارتباط خوبی ندارد

پرستار بچه باید با شما و سایر افراد خانواده ارتباط خوبی برقرار کند و در مورد عادت‌های رفتاری، تغذیه‌ای و تربیتی موردنظر شما سؤال بپرسد. اگر او توانایی برقراری ارتباط با شما را ندارد، پس نمی‌تواند با کودک شما هم تعامل برقرار کند.

شیوه فرزندپروری شما را اجرا نمی‌کند

یک پرستار بچه خوب دستورالعمل‌ها و شیوه‌های فرزندپروری که به او گفته می‌شود را یادداشت و به آن‌ها عمل می‌کند. یک پرستار باید شنونده خوبی باشد و با ارزش‌ها و سبک فرزندپروری شما سازگار شود. او نباید سعی کند باورها و اصول خود را هنگام مراقبت از کودک به شما تحمیل کند.

پیشنهاد مقاله: ویژگی های پرستار بچه

پرستار بچه

پرستار بچه باید با شما و سایر افراد خانواده ارتباط خوبی برقرار کند.

پرستار سعی می‌کند بیش از حد با کودک مهربان باشد

پرستار باید نقش نظارتی داشته باشد، رفتار کودک را کنترل کند تا مورداحترام او قرار گیرد؛ در واقع پرستار بچه باید بیشتر شبیه والدین باشد. او نباید با رفتارهای بچه‌گانه و مهربانی‌های زیاد سعی داشته باشد کودک را به خود جلب کند.

الگوی خواب یا رفتار کودک شما تغییر کرده است

تغییر الگوی رفتاری کودک می‌تواند یک علامت هشدار برای پرستاری بد از او باشد. اگر کودک شما به طور معمول مستقل و صمیمی است؛ ولی بعد از انتخاب پرستار کودک رفتارش کاملاً تغییر می‌کند باید مراقب باشید. خودداری از صحبت، نرفتن به دستشویی و مکیدن انگشت شست از جمله تغییراتی است که باید جدی بگرید. بیدارشدن شبانه با کابوس، وحشت از جاهای تاریک و بی‌اختیار ادرار شبانه از دیگر علائم هشداردهنده هستند.

سخن پایانی:

تعویض پرستار بچه گاهی به دلیل خوب کارنکردن او و گاهی به دلیل تغییر وضعیت خانواده شماست. تعویض پرستار بچه مانند تغییر یک کارمند یا خدمتکار نیست. اگر پرستار زمان زیادی را با کودک سپری کرده باشد، پیوند عاطفی بین آن‌ها شکل‌گرفته است. این پیوند عاطفی، جدایی را برای کودک شما هم سخت می‌کند. در زمان تعویض پرستار بچه باید احساسات کودک را درک کنید و به او سخت نگیرید.


سؤالات متداول

ویژگی‌های پرستار مناسب برای کودکان 1 تا 5 سال چیست؟

پرستار مناسب برای کودک 1 تا 5 سال باید ویژگی‌های مختلفی داشته باشد. از جمله این ویژگی‌ها باید به داشتن مهارت‌های ارتباطی، توانایی حل مسئله، قضاوت خوب و توانایی ارائه مشاوره اشاره کرد.

چرا کودک نوپا به پرستار کودک عادت نمی‌کند؟

کودکان نوپا به دلیل مقاومت در برابر تغییر، اضطراب جدایی از والدین و ناسازگاری رفتارهای پرستار و والدین نمی‌تواند به پرستار عادت کند.

نکات مهم در انتخاب پرستار بچه کدام موارد است؟

استخدام پرستار کودک کار آسانی نیست؛ به همین دلیل بهتر است پرستار را از بین افرادی که دوستان و آشنایان معرفی می‌کنند و به آن‌ها اعتماد دارند انتخاب کنید. یک پرستار کودک باید دلسوز، مهربان، صبور و آشنا به مراحل رشد بچه باشد.

نقش پرستار بچه در خانواده چیست؟

نقش پرستار بچه در خانواده، فراتر از مراقبت است. نقش دقیق پرستار کودک باتوجه‌به نیازهای هر خانواده تعیین می‌شود؛ اما اغلب این افراد در کنار مراقبت از کودک باید در تهیه غذا، انجام کارهای خانه که مربوط به کودک هستند؛ مثل تمیزکردن اتاق او، با والدین همکاری کنند.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.