تاریخ انتشار: نوامبر 22, 2020نویسنده: دسته بندی: مقالات, بیماری, روانشناسی, عمومی, کودک
راهكارهايي جهت آموزش ادب به کودکان که والدین و پرستار کودک باید بدانند

آموزش ادب به كودكان Teach your child good manners  یکی از مسئولیت های اساسی والدین در حین تربیت فرزندان است. محققان دريافتند كه بچه ها با تعداد زيادي از توانايي هاي ذاتي به دنيا مي آيند، اما رفتار مودبانه جزو هيچ كدومشان نيست. و مدل سازي رفتاري بهترين راه براي اموزش ادب به كودك هست.

انواع آموزش ادب به کودکان
راهكارهايي جهت آموزش ادب به كودكان

آموزش ادب به كودك از طريق احترام گذاشتن

باور كنيد يا نكنيد، شما از زمان تولد كودكتان شروع به ياد دادن ادب به كودكتان مي كنيد، اما اين اموزش به صورت تكلمي و بيان كردن  نيست.  بلكه رفتار هاي شما هستند كه حكم آموزش ادب به كودكان را دارد.

حرمت و احترام يك شخص به ارزش كارهاي خوب او بر مي گردد و ريشه  آموزش احترام به درجه حساسيت کودک  نسبت به كارهايتان بر ميگردد.

حساسيت يكي از با ارزش ترين خصوصياتي است كه به كودك مي توانيد القا كنيد. پس قبل از اينكه بخواهيد شروع به آموزش ادب به كودكتان نمایید، بهتر است نسبت به كارهاي خودتان كمي فكر كنيد و ببينيد كه كارهايتان واقعا چقدر مودبانه هست؟

آموزش احترام گذاشتن با توجه به سن کودک :

اگر صاحب كودك سه ساله هستيد، بايد بدانيد كه كودك شما قادر است غذا را با قاشق و چنگال بخورد و بلند شود و روي ميز به مدت 15 الي 20 بنشييند و بعد از اتمام غذا، اطراف دهانش را با يك دستمال پاك كند.

در طي زماني كه كودك شما هنوز نوپا است، پيشنهاد مي كنيم كه بچه تان غذايش را بر روي يك بشقاب كوچك و ساده بخورد و او را به استفاده از ظروف غذا خوري تشويق كنيد،

با گفتن جمله ” ما غذا را بر روي زمين نمي اندازيم ” كودكتان را از پرتاب غذا منصرف كنيد. هر زمان كه چيزي را به كودكتان پيشنهاد مي دهيد اما كودكتان به آن نياز ندارد، به او ياد بدهيد كه در پاسخ به پيشنهاد شما بگويد ” نه متشكرم”.

فواید آموزش ادب به کودکان

آموزش ادب به كودكان به واسطه ياد دادن دو عبارت ” لطفا ” و ” از شما متشكرم ” .

يك كودك ممكن است قادر باشد كه واژگان ” لطفا ” و ” از شما متشكرم ” را بیان کند اما الزامي نيست كه معني صحيح شان را درك كرده باشد. پس از گذشت مدتي اين كودك قادر خواهد بود كه واژگان و مفهومشان را به هم مرتبط كند.

اگر كودك شما عادت به گفتن عبارات ” لطفا ” و ” از شما متشکرم ” نمي كند، به طور ملايم و بي درنگ به او بگوييد؛ ” اگر كسي به ما يك هديه بدهد در جواب اين هديه به او چي مي گوييم؟ ” يا ” وقتي از كسي بخواهيم كه كاري برايمان انجام بده، حرفمان را با چي شروع مي كنيم؟ “.

آموزش ادب به كودك به واسطه اشتراك گذاري

كودك شما در حال يادگيري مفاهيم اشتراك گذاري و گرفتن اشيا هست، اگر چه رغبت داشتن براي انجام چنين كاري الزامي نيست.

كودك تان را تشويق كنيد تا در هنگام بازي با دوستانش اسباب بازي هايشان را با يكديگر به اشتراك بگذارند، دوتا از اسباب بازي مشابه را به كودك‌تان بدهيد و به او کمک كنيد  تا يكي را بتواند به دوستش پيشنهاد بدهد تا او هم با آن وسيله، بازي كند.

آموزش ادب به كودكان از طريق ياد گرفتن معذرت خواهي كردن

اگر چه كودكان در ابتداي درك مفاهيم همدلي هستند، اما با اين وجود هنوز نمي توانند درك كنند كه چرا بايد معذرت خواهي كنند. پس از گذشت زمانی كودكان قادر هستند تا این  مفاهيم را درك كند.  اما همچمنين ممكن است كودكي بيش از حد درگير امور اجتماعي خودش باشد و در ابتدا برايش سخت باشد تا بتواند اين كار را به تنهايي خودش انجام بدهد.

به عنوان مثال در هنگامی که کودک رفتارهای نادرستی مانند کتک زدن دوستان یا برداشتن وسایل دیگران دارد از این روش استفاده نمایید.

” ما هیچ کس را كتك نمي زنيم، چون كتك به كودك آسيب مي رساند ” . زماني كه كودك شما يك اسباب بازي از هم بازيش مي دزد، او را از اين رفتارها منع كنيد. سپس، بي درنگ از او بخواهيد تا معذرت خواهي كند، و به او اين گونه بگوييد كه؛ زماني كه ما به كسي آسيبي مي رسانيم، ما به او مي گوييم ” من متاسفم” .

 

آموزش ادب به کودکان با مکالمه
آموزش ادب به كودك از طريق مکالمه:

اكنون با قوانين پايه يك مكالمه مودبانه آشنا شويد؛
– به كسي كه با شما صحبت مي كند يا شما با او صحبت مي كنيد، نگاه كنيد. از ک.دک یپرسید که  رنگ چشم افراد مخاطبش چه رنگي است.

– به طور ملايم كودكتان را ترغيب به صحبت كردن بكنيد. به او اجازه بدهيد تا بداند كه گاهي اوقات خوب است كه بگوييد ” من نمي دانم ” .

– در هنگام صحبت دو نفر لازم است صبر نمایید تا صحبت انها تمام شود  .

–  در هنگام آغاز صحبت کودک را به صبر كردن تشويق كنيد بدين وسيله كه به كودكتان بگوييد كه قبل از اينكه بخواهد صحبت كند تا 5 بشمارد.

-به كودكتان ياد بدهيد، زماني كه در حال صحبت كردن هست صحبت او  را قطع نكند مگر اينكه وضعيت حياتي باشد به عنوان مثال؛ يك نفر بيمار هست، يا يك نفر نياز به دستشويي دارد. در اين صورت با يك عذرخواهي مي تواند صحبت را قطع كند.

آموزش ادب به كودكان از طريق انجام بازي هاي سنتي

بازي هاي سنتي يك فرصت عالي براي اموزش ادب به كودك هستند ( بازي سنتي مثل: سنگ كاغذ قيچي، گل يا پوچ، اسم و فاميلي، شطرنج، منچ، قايم و موشك، …). در این باز ی ها کودک یاد می گیرد که به حقوق دیکران احترام گذاشته و به عنوان مثال نوبت را رعایت نماید.

آموزش ادب به کودک با اشتراک گذاری

آموزش ادب به كودك از طريق منصرف كردن او از به كاربردن رفتار هاي شرم آور:

در اینج به عنوان نمونه به سوال یک مادر نگران در مورد بی ادبی کودکش پاسخ می دهیم.

 لطفا كمكم كنيد؛ كودكي دارم كه دائم دست توي بيني خود مي كند و در حال به كاربردن الفاظ شرم آوري چون مدفوع و فحش هست، و همه ي دوستانش از اين رفتارها آزرده شده اند و مي گويند كه كودك شما يك کودک بی ادب است؟

پاسخ: براي اينكه دست در بيني خود نكند، سعي كنيد هر صبح كه صورتش را مي شورد او را ترغيب كنيد كه چند بار از طريق بيني، فين كند و يك دستمال به او بدهيد تا هر وقت كه نياز داشت از آن استفاده كند.

براي به كار نبردن الفاظ شرم آور براي او داستان هايي راجع به كودكان با ادب بخوانيد و او را به نيكو سخن كردن تشويق كنيد. گاهي اوقات اين رفتار ها مي توانند نشان دهنده يك نوع نارضايتي در درون كودكتان باشد. كه بهتر است زماني را براي سخن گفتن راجع به اين نارضايتي ها با او درنظر بگيريد و يا از يك مشاور كمك بگيريد. از همه ي ان ها بگذريم، در واقع رفتار كودك شما منعكس كننده رفتار شماست.

آموزش ادب به كودكان از طريق مجبور نكردن به مودب بودن

آيا تا به حال فكر كرده ايد كه چرا بعضي از كودكان اينقدر مودب هستند، دليل اصلي اين است كه آنها در محيطي پرورش مي يابند كه از اين كودكان انتظار اخلاق خوب مي رود، و هيچ نگراني بابت بد اخلاقي كودك وجود ندارد و به همين دليل آنها را مجبور به مودب بودن نمي كنند و اين خود كودكان هستند كه تحت تربیت صحیح راه مودب بودن را در پيش مي گيرند.

آموزش ادب به كودكان از طريق ياد دهي مناسبات اجتماعی:

به كودكانتان اجازه حضور در مراسمات اجتماعي را گرفته  تا با حظور در ميان افراد بزدگتر واژگان ” لطفا ” ، متشكرم ” ، ” خواهش مي كنم قابلي ندارد ” و ” من را ببخشيد ” را بشنود و در صورت لزوم به كارببرد.

 

موسسه پرستاری پرستار اول با کادر مجرب و متخصص در زمینه ارائه خدمات پرستاری و مراقبتی در منزل امادگی دارد به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات به هشمهریان گرامی بپردازد. با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.