تاریخ انتشار: نوامبر 26, 2018نویسنده: دسته بندی: بیماری, کودک
میان وعده مناسب کودکان چه چیزهایی می تواند باشد؟

نقش خانواده و پرستار کودک در انتخاب میان وعده مناسب کودکان  برای رشد بهتر آن ها در سنین پایین بسیار مؤثر می باشد. تغذیه مناسب هم به صورت وعده کامل و هم میان وعده در سنین رشد، نه تنها از لحاظ رشد فیزیکی، بلکه از لحاظ رشد حافظه و مغز کودک نیز بسیار مؤثر می باشد. به این دلایل تست که، در مرحله اول مادر و سپس پدر و خواهر و برادر نیز در تغذیه خردسال نقش مهمی را می توانند بازی کنند. علاوه بر انتخاب وعده های غذایی موثر که در رشد و سلامت جسمی کودکمی تواند مفید باشد انتخاب میان وعده مناسب کودکان که دارای سلامت غذایی باشد نیز می تواند در رشد کودک موثر باشد.

میان وعده مناسب کودکان

به چه دلیل انتخاب میان وعده مناسب کودکان، مهم می باشد؟

انتخاب میان وعده مناسب کودکان توسط مراقب کودک به خصوص برای کودکان در حال رشد بسیار ضروری می باشد. کودکان به دلیل کامل نخوردن وعده های غذایی، نیاز به میان وعده مناسب دارند. به همین دلیل درخواست خوردن چندین وعده اصلی و میان وعده در طول شبانه روز برای کودک چندان دور از تصور نیست. سلامت کودکان، رشد، موفقیت در دوره های تحصیلی، کنترل عواطف و احساسات و … در گرو تغذیه مناسب کودکان به خصوص میان وعده مناسب کودکان دز زمانی که در مدرسه به سر می برند و در سنین خردسالی می باشد.

میان وعده مناسب کودکان

انواع میان وعده مناسب کودکان

پنکک تخم مرغ
یکی از مهمترین منابع پروتئین برای کودکان، تخم مرغ می باشد. بنا به گفته متخصصان، تخم مرغ بعد از شیر مادر بهترین منبع پروتئین برای کودکان محسوب می شود. در این میان به والدین و پرستار کودک که کار پرستاری از کودک را بر عهده دارد پیشنهاد می شود که همیشه تخم مرغ را در وعده های غذایی به خصوص صبحانه بگنجانند تا کودکانشان تخم مرغ را به عنوان یک غذای مقوی و ضروری برای خود به حساب بیاورد. درست کردنش بسیار آسان می باشد ولیکن یک میان وعده مناسب کودکان می تواند باشد. طریقه درست کردن آن هم شیر و تخم مرغ را با هم دیگر مخلوط  کنید و به نون باگت و یا نون را در آن بغلتانید. سپس آن را با کره سرخ کنید. بعد از سرخ شدن بگذارید خنک گردد. می توانید بر روی آن مربا؛ مارمالاد و یا شکلات بمالید. پنکک تخم مرغ میان وعده مناسب برای کودکان می باشد که بسیاری از کودکان نیز از آن استقبال می کنند.

میان وعده مناسب کودکان
شیرموز
شرموز می تواند یک منبع مناسب و سرشار از پتاسیم و کلسیم باشد. می توان به شیرموز به عنوان یک میان وعده مناسب که اکثر کودکان به دلیل آبکی بودن آن دوستشان دارند، نگاه کرد. شیر موز می تواند ویتامین های مختلف و لازم برای بدن کودکتان را تامین کند. سعی کنید از شیرموزهایی که در خانه توسط خودتان درست می شود استفاده کنید. چون شیر موز طبیعی خیلی بهتر از شیر موزهای کارخانه ای می باشد زیرا مواد افزودنی ندارند و از سالم بودن آن مطمئن می باشید. طریقه درست کردن آن هم خیلی آسان و ساده می باشد. شیر  را به همراه موز در مخلوط کن و یا میکسر مخلوط نمایید.

میان وعده مناسب کودکان: لقمه های کوچک از مواد مغذی

(حاوی کلسیم، ویتامین c، اسید فولیک، ویتامین های A و E)
لقمه های کوچک حاوی گوجه و پنیر و نان. برای کودکان به همان اندازه که لذیذ است مهم نیز می باشد، شکل و ظاهر لقمه نیز برایشان مهم می باشد. در بسیاری از موارد ترجیح دهید که از نان هایی استفاده کنید که دارای سبوس باشند. البته اگر نان سبوس دار شما شکل دار باشد برای کودکان بسیار جذاب می باشد.  پس همراه لقمه، اضافه کردن طعم دهنده های متفاوتی مانند سس مایونز به مقدار خیلی کم، سبزیجات و سالاد هم به شما پیشنهاد داده می شود. طریقه درست کردن آن بسته به مواد موجود و دردسترس می تواند متفاوت باشد.  لقمه های کوچک مغذی می تواند میان وعده مناسب کودکان باشد.

میان وعده مناسب کودکان

میان وعده مناسب کودکان: کیک های طبیعی رنگارنگ

( ویتامین های C و E، اسد فولیک، ویتامین B، فسفر، کلسیم، منیزیم)
کیک هایی که در خانه از میوه های مختلف درست می شود بی شک یکی از بهترین منبع های مواد مغذی و میان وعده برای کودکان به حساب می آید. همان طوری که در بالا گفته شد رنگ مواد خوردنی نیز برای بچه ها نوعی جذابیت دارد، پس کیک ها را از میوه هایی با رنگ های طبیعی درست کرده که علاوه بر مفید و سالم بودنشان، ظاهر دوست داشتنی هم داشته باشند. سعی کنید از کیک هایی که در خانه درست می شود به عنوان میان وعده به بچه های خود بدهید. زیرا کیک هایی که در قنادی ها هستند علاوه بر قند زیاد، دارای رنگ های مصنوعی و مواد افزودنی می باشند. معمولا برای این که کودکتان از خوردن کیک لذت ببرد  او را در درست کردن کیک مشارکت دهید. تا با دیدن مراحل پخت کیک، یک نوع اشتیاق برای خوردنش پیدا کند. کیک های طبیعی نیز می توانند میان وعده مناسب کودکان باشند.  البته لازم به ذکر است که به پرستار کودک بیش فعال اکیدا توصیه می شود از مصرف شکلات در کیک ها و شیرینی ها خودداری کند.

تغذیه مناسب کودکان

میان وعده مناسب کودکان: میوه های تازه و خشک

انواع میوه های تازه یکی از بهترین میان وعده های مناسب کودکان می باشد. کودکان از خوردن میوه لذت می برند. میوه های خشک نیز همان ویتامین موجود در میوه های تازه را دارند و می توانید با خشک کردن آن ها، برای فصول مختلف نگهداری کنید.

میان وعده مناسب کودکان: شیرینی های خانگی

یکی دیگر از بهترین میان وعده هایی که می توانیم نام ببریم شیرینی های خانگی هستند. بی شک بو و طعم شیرینی هایی که در خانه درست شده و بویشان همه خانه را میپیچد یکی از بهترین خاطره های دوران کودکی همه ما هستند.  شیرینی های خانگی می توانند میان وعده مناسب کودکان باشند.

تغذیه مناسب کودکان

میان وعده مناسب کودکان: لبنیات

استفاده از لبنیات نیز به عنوان میان وعده مناسب کودکان به شما توصیه می گردد. هر روز  به شما توصیه می گردد که یک پیاله ماست  که ممکن است با میوه های مختلف تزینش کرده باشید برای کودکتان در نظر بگیرید. به طور معمول میزان 400 میلی گرم در روز کلسیم برای کودکان زیر 4 سال توصیه شده است. که می توانید این مقدار را با کشک؛ شیر؛ پنیر و … که سرشار از کلسیم هستند در نظر بگیرید.

موسسه پرستاری

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.