تاریخ انتشار: اکتبر 21, 2020نویسنده: دسته بندی: مقالات, سالمند
شش گام برای نشان دادن محبت به سالمندان که خانواده و پرستار سالمند باید بدانند؟

محبت به سالمندان Show Love to the Seniors  یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید از طریق روشهای درست به سالمند نشان داده شود.
هیچ کلمه ای برای توصیف لذت کمک به فردی که به کمک ما نیاز دارد وجود ندارد . پیری فرآیندی اجتناب ناپذیر از زندگی است که در برخی موارد چالش هایی را برای سالمندان ایجاد می کند.

نشان دادن محبت به سالمندان
برخی از سالمندان دچار مشکلات جسمی هستند که می تواند بر توانایی تحرک و جا به جایی آنها تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است برخی از سالمندان دچار مشکلات و چالش های عاطفی و روانی باشند ، و برخی دیگر با مشکلات جسمی ناتوان کننده ای مانند آلزایمر و زوال عقل روبرو شوند.
پرستاری و مراقبت از یک سالمند باید به نحوی بر زندگی او تاثیر بگذارد که امروز او بهتر از روز قبل باشد. قطعا رسیدن به این نتیجه چندان کار ساده ای نیست ، به ویژه با وجود مشکلات بیان شده در فوق رسیدن  به این هدف مشکل تر نیز می شود .

یکی از فاکتور های مهم و تاثیر گذار بر کیفیت زندگی سالمند رفتار ملایم و دوستانه پرستار سالمند می باشد.
یک پرستار سالمند باید توانایی ابراز احساسات دوستانه و محبت آمیز به سالمند را داشته باشد.

در این مقاله به بررسی 6 رفتار موثر برای نشان دادن محبت به سالمندان بیان شده است :

از سالمندان محافظت کنید:

اولین چیزی که به ذهن خطور می کند ، محافظت از یک فرد مسن در برابر مشکلات بیرونی است. درست است که این یک اقدام مفید در جهت امنیت سالمند است اما با در نظر گرفتن همه مشکلات موجود در اطراف سالمند ، گاهی در بعضی از مواقع مجبورید از افراد مسن در برابر خودشان محافظت کنید.
این امر خصوصاً در مواردی است که با یک فرد سالمند که اقدام به خودکشی نموده است روبرو شوید از اهمیت زیادی برخوردار است. ضروری است برای یافتن علل این اقدام با یک روانپزشک معاینه گردد تا درمانهای ضروری سریعا انجام پذیرد.

همچنین ضروری است که محیط خانه را برای سالمند امن نمایید.

در این حالت ، لازم است هر گونه موقعیت خطر ساز برای سالمند را پیش بینی نموده و در جهت رفع آن خطر اقدام نمایید . به عنوان مثال تعمیر نرده های راه پله که ممکن است سست باشد و احتمال سقوط سالمند را تقویت نمایند یکی از مهم ترین اقدامات در این خصوص است. همچنین استفاده از لوازم امن کننده حمام و دستشویی که سبب جلوگیری از لیز خوردن سالمند در کف حمام و دستشویی شود از مهم ترین اقدامات محافظتی به شمار می آید.

اگر سالمند مورد نظر به هیچ عنوان توانایی زندگی در منزل خود را نداشته باشد و نیاز به زندگی در خانه سالمندان بوجود آمده باشد بهتر است در خصوص خانه سالمندان مورد نظر تحقیقات کافی را به عمل آوردید. گاهی فرد سالمند در این اماکن ممکن است مورد سو استفاده و آزار واذیت قرار گیرند که لازم است اطرافیان سالمند در این مورد حساسیت زیادی به خرج داده و در صورت مشاهده موارد مشکوک اقدامات قانونی لازم را به عمل آورند .

متأسفانه ، سو استفاده از سالمندان می تواند در هرجایی از جمله در خانه های شخصی سالمندان رخ دهد که نشان دهنده اهمیت انتخاب پرستار سالمند ، از یک مرکز معتبر و دارای سابقه و مجوز های لازم است.

روش محبت به سالمندان
از جمله علائم رایج سو استفاده و بدرفتاری با سالمندان عبارتند از:

– کبودی
– تغییرات رفتاری ناگهانی
– علائمی که نشان دهنده بسته شدن دست و پا می باشد
– زخم بستر
در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق ، برای انجام اقدامات قانونی با نزدیکترین کلانتری تماس بگیرید. این شکایت قطعا قابل بررسی است و در صورت اثبات مجازات سنگینی در انتظار عاملان آن می باشد.

محبت به سالمندان با وقت گذراندن با آنها :

فرقی نمی کند که فرد مسن در خانه سالمندان باشد یا در خانه خودش . گذراندن زمان مفید با سالمند از اهمیت زیادی در  محبت به سالمندان برخوردار می باشد.
گذاشتن لحظات سرگرم کننده با خانواده و دوستان تمام چیزی است که برای بالا بردن روحیه یک سالمند لازم است.

اگر سالمند دارای نوه یا دوستانی باشند می توانید یک مهمانی یا دورهمی را برنامه ریزی نمایید. در هنگام شادی و خنده یک سالمند دارای اشتهای بیشتری است و قطعا خوردن یک وعده غذایی دلچسب با دوستان و خانواده برای او بسیار لذت بخش خواهد بود.

فراهم آوردن محیط زندگی راحت :

جنبه های مهمی در زندگی سالمند وجود دارد که می تواند کیفیت زندگی او را تحت تأثیر قرار دهد. یکی از آنها محیطی است که سالمند در آن زندگی می نماید.
حتی اگر سالمند درخانه سالمندان نگهداری و مراقبت می شود لازم است اسباب راحتی و آرامش او به خوبی تامین گردد.

لازم است پرستار سالمند و اطرافیان او اطمینان حاصل کنند که اتاق نشیمن و سایر قسمت های خانه دارای صندلی های راحت ، نور مناسب، تهویه مطلوب ، سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب ، پنجره های عایق و به دور از آلودگی صوتی ، آشپزخانه مجهز و غیره باشد. این موارد تنها برخی از فعالیت هایی است که می توانید برای تأمین یک محیط زندگی راحت برای یک سالمند انجام دهید.

بهترین روش محبت به سالمندان

محبت به سالمندان با گوش فرا دادن به صحبت های  او :

هر چند گوش فرا دادن به صحبتهای سالمند به نظر کار ساده ای می آید اما باید در همه شرایط گوش شنوایی برای سالمند باشید . شما باید نیازهای سالمند را درک کنید. گوش دادن به صحببت های سالمند از جمله راه هایی است که می توانید درک عمیق تری از نیازها و خواسته های سالمند بدست آورید.
سالمندان نیاز به توجه اطرافیان و پرستار سالمند دارند. بهتر است سوالاتی از سالمند بپرسید که نشان دهنده اهمیت شما به وضعیت جسمی و روحی او می باشد.

گاهی دراثر مشکلات حافظه ممکن است یک سالمند بارها و بارها یک خاطره تکراری را برای اطرافیان تعریف کند که در این شرایط لازم است با آرامش و صبر به صحبت های او گوش فرا داده و از قطع نمودن صحبت های او خود داری کنید زیرا این امر می تواند مشکلات دیگری را در روحیه او برانگیزد. گوش فرا دادن کلید حفظ یک رابطه سالم و محترمانه با افراد سالمند و از بهترنی روشهای محبت به سالمندان است.

قدر سالمندان را بدانید:

تقدیر و ارزش نهادن به سالمندان با روشهای مختلفی امکان پذیر می باشد. گفتن “دوستت دارم” ، “متشکرم” یا هدیه دادن به آنها راهی است که می توانید قدردانی خود را نشان دهید.
این سالمند ممکن است کهنه سربازی باشد که شجاعانه برای آزادی کشور جنگیده باشد و بهترین کار این است که از اقدامات قهرمانانه آنها قدردانی کنیم یا ممکن است مادری باشد که با زحمت و تلاش فراوان کودکان خود را به قله ای موفقیت رسانده باشد .

به هر ترتیب بهتر است از برگه های زرین زندگی سالمند تقدیر نموده و با یادآوری خدمات ارزشمند آنها به خانواده و جامعه مراتب تقدیر و تشکر را به جا آورید.
می توانید برای بزرگداشت  و محبت به سالمندان مهمانی برگزار کنید و به انها هدیه دهید یا در صورت سلامت جسمی او را به یک سفر تفریحی کوتاه مدت مهمان نمایید.

ملاقات منظم و محبت به سالمندان

ملاقات های منظم برای نشان دادن محبت به سالمندان

درست است که زندگی امروزه همراه با مشغله های فراوان می باشد اما هیچ بهانه ای برای عدم ملاقات از سالمند قابل قبول نمی باشد.
در این بازدیدها می توانید با هم یک سرگرمی را به انجام برسانید به عنوان مثال غذا درست کنید ، لباس رسمی بپوشید و یا آنها را برای شام بیرون ببرید.

اطمینان حاصل کنید که روز تولد و سایر مناسبت های ویژه مربوط به سالمند در تقویم شما مشخص شده است. با این کار اطمینان حاصل خواهید کرد که هرگز لحظه های ارزشمند ملاقات با سالمند را از دست نخواهید داد. اینگونه روشهای ابراز محبت و عشق به سالمند است که تأثیر قابل توجهی بر روحیه سالمند می گذارد .

مرکز پرستاری پرستار اول با ارائه خدمات شبانه روزی به سالمندان ، کودکان و بیماران به صورت شبانه روزی ، با کادری مجرب و آموزش دیده آماده ارائه خدمات مارقبتی و پرستاری در منزل به همشهریان گرامی می باشد.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.