تاریخ انتشار: سپتامبر 25, 2018نویسنده: دسته بندی: سالمند, بیماری
چگون محل زندگی سالمند را بهینه سازی کنیم؟(بخش ۱)

بهینه سازی محل زندگی سالمندان: اهمیت دوران سالمندی

در مورد بهینه سازی محل زندگی سالمند  به نکات زیادی باید توجه کنیم. اصلا چرا مقوله بهینه سازی محل زندگی سالمند در سال های اخیر اهمیت پیدا کرده است؟ ما در عصری در حال زندگی کردن هستیم که با توسعه اجتماعی و اقتصادی و پیشترفت کردن دانش پزشکی؛ طول زندگی افراد افزایش پیدا کرده است. بالا رفتن طول زندگی افراد سبب شده است که تعداد بسیار زیادی از افراد در رده سنی بالای ۶۰ سال قرار گیرند. این افراد همان هایی هستند که عنوان سالمند به آنها اطلاق می شود. و جهت ادامه ی زندگی سالم به کمک های اطرافیان و یا پرستار سالمند نیاز پیدا می کنند. این افزایش سن و سالمندی نه تنها در کشور ما بلکه در همه جان دنیا در حال افزایش شدیدی می باشد. این اتفاق در حال افتادن است و نمی توان گفت که اتفاقی موقتی می باشد. بر طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی در ۵۰ سال آینده دوره جدیدی در جهان آغاز خواهد شد که نقطه تمرکز و ثقل آن دیگر افرادی خواهند بود که در سنین سالمندی قرار گرفته اند. در این میان باید جوامع در تلاش باشند تا اقدام به بهینه سازی محل زندگی سالمند نمایند.

بهینه سازی محل زندگی سالمند

بهینه سازی محل زندگی سالمند: نیازمندی های سالمندان چیست؟

در این میان آیا تا به حال فکر کرده اید که مهمترین نیاز سالمندان چه می باشد؟ مهمترین نیاز سالمند فضای زندگی مناسب و بهینه می باشد. در این بین در اجلاس سالانه سالمندی که هر ساله برگزار می شود مقرر شد که دولت ها موظف باشند تا موارد زیر را در دستور کار خود قرار دهند:

۱. سالمندان و توسعه اجتماعی

۲. سالمندان و توسعه بهداشت

۳. سالمندان و توانمند سازی

در این میان لازم است که در ابتدا ذکر شود که بهینه سازی محل زندگی سالمند به این دلیل باید اتفاق افتد که سالمند بتواند زندگی راحت تری در منزل داشته باشد. حالا چه در این میان شما از پرستار سالمند کمک بگیرید و یا اعضای خانواده مسءولیت آن را بر عهده بگیرند. زیرا که نیازهای سالمندان با نیازهای بقیه اعضای خانواده متفاوت هستند. لازم به ذکر است که ۷۵٪ موارد سقوط سالمندان در خانه و در منزل اتفاق می افتد و در این بین ۵۰% کسانی که سقوط کرده اند تنها بوده اند و کسی در کنارشان نبوده است.

بهینه سازی محل زندگی سالمند

بهینه سازی محل زندگی سالمند: علل سقوط سالمندان چیست؟

علت سقوط را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

۱. علل محیطی

۲. علل داخلی

در ابتدا لازم است که به علل محیطی پرداخته شود.

سقوط در سالمندان به این معنی نیست که سالمند حتما باید از پله ها بیفتد بلکه در خیلی از این مواقع زمین خوردن سالمند در زمین صاف اتفاق می افتد.

ععل محیطی به محل زندگی و شرایط زندگی سالمند اشاره دارد.  در این بین در۶۰% موارد  علل سقوط سالمند ریشه در محل زندگی و محیط زندگی سالمند دارد.

زندگی سالمندان در خانه های ویلایی بزرگ ایمنی و امنیت لازم را ندارد. این درست است که زندگی کردن در آپارتمان برای سالمندان دشوار می باشد و بسیاری از سالمندان زندگی کردن در آپارتمان را ترجیح نمی دهند ولی اگر به آپارتمان هایی نقل مکان کنند که در نزدی آنها فرزندان یا دوستانشان باشند این موضوع برای آنها خوشایند خواهد شد.

سالمندان به خصوص سالمندانی که دچار آرتروز:؛ زانو درد؛ پوکی استخوان و … هستند به راحتی نمی توانند از پله ها رفت و آمد کنند. ترجیح داده می شود که منزل سالمندان در طبقه اول حضور داشته باشد و بدون پله باشد و اگر در طبقات بالاتر زندگی می کند منزلشان حتما باید آسانسور داشته باشد.

بهینه سازی محل زندگی سالمند

بهینه سازی محل زندگی سالمند: حمام سالمند چگونه باید باشد؟

حمام سالمند حتما باد کاشی های آج دار و برجسته داشته باشد که سالمند در آن سرنخورد. حتما باید سالمندان از دستشویی فرنگی به جای دستشویی ایرانی استفاده کنند.  این کار سبب می شود تا به زانوهای سالمند آسیب جدی وارد نشود. همان طور که قبلا ذکر شد بسیاری از سالمندان دارای مشکلات جسمی خاص مانند آرتروز؛ پوکی استخوان و … می باشد علاوه بر این بسیاری از سالمندان نیز دارای اضافه وزن می باشند که عملا استفاده از سرویس ایرانی را دردناک می کند.

سالمندان بهتر است در خانه هایی زندگی کنند که پنجره های بزرگ داشته باشد همی طور منزل نور طبیعی داشته باشد. در این میان اتاق خواب سالمند نباید تاریک باشد و یا روشنایی کمی داشته باشند. بهتر است هم تخت سالمند در نزدیک پریز برق قرار گیرد تا به راحتی بتواند چراغ را روشن کند.

لازم است جاهایی که سالمند تردد دارد مثل حمام؛ دستشویی؛ آشپزخانه دستگیره هایی نصب شود. این دستگیره ها به سالمند کمک می کند تا موقع نشستن و بلند شدن تعادل خود را حفظ کند و به مشکل برنخورد.

۵۰% افرادی که دچار سقوط می شوند از عوارض شکستگی ؛ معلولیت در رنج هستند و یا دچار مرگ و میر می شوند و یا با یک ناتوانی ماندگار مجبور هستند که تا پایان عمر زندگی کنند.

بهینه سازی محل زندگی سالمند: هزینه های سقوط

در این بین باید ذکر شود که هزینه های نگهداری سالمند که دچار سقوط شده است  چه هزینه های بیمارستانی و چه هزینه های پرستار سالمند بسیار بالا و سرسام آور می باشد. میزان بسیار زیادی از خانواده ها ترجیح می دهند به جای استخدام پرستار سالمند؛ سالمندان را به آسایشگا ها بسپارند.

همچنین در این بین سالمندانی که دچار سقوط شده اند دچار ترس از حرکت می شوند به نحوی که پرستار سالمند می بایست با فشار و اجبار سالمند را مجبور به حرکت کند. همین ترس سقوط در سالمندان سبب می شود که آمار سقوط مجدد دوبرابر شود.

 

موسسه پرستاری پرستار اول

 

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.