تاریخ انتشار: ژوئن 19, 2021نویسنده: دسته بندی: بیماری
با فواید ورزش ایروبیک آشنا شوید

تمرینات هوازی یا ورزش ایروبیک   Benefits Of Aerobics نوعی از حرکات ورزشی می باشد که سبب مصرف اکسیژن در بدن می شود. در برخی از ورزش های هوازی مانند راه رفتن و دویدن ، چربی ها و کربوهیدرات ها برای تولید انرژی مصرف می شوند.

اتواع ورزش ایروبیک
مزایای تمرینات هوازی بسیار مشهور است. محققان همواره نتایج تحقیقات خود در مورد مزایای ورزش هوازی را منتشر می نمایند که یکی پس از دیگری پیامدهای مفید این نوع ورزش را برای ذهن و بدن ما نشان می دهد.

ورزش به ما کمک می کند تا لاغر شویم ، استرس را ریشه کن کرده و سازماندهی کنیم ، سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده و خطر ابتلا به بیماری های خاص را کاهش می دهد.

انواع مختلفی از ورزش وجود دارد که می توان آن را به دو دسته اصلی ، تمرینات هوازی و بی هوازی طبقه بندی کرد.
به طور خاص ، تمرین هوازی به هر ورزشی که با شدت کم ضربان قلب را افزایش می دهد اشاره می کند در حالی که فعالیت ورزشی با شدت بالا را تمرین بی هوازی می نامند (به عنوان مثال بدن سازی).

تمرینات هوازی شامل ورزش های متنوعی مانند ورزش های رزمی، دویدن ، دوچرخه سواری ، شنا ، اسکی است.

حتماً دوستان خود را مشاهده کرده اید که ورزش در خانه و همچنین مراجعه به سالن بدنسازی ، انواع مختلفی از تمرینات ورزشی را انجام می دهند.
شما نیز می توانید با همان روش پیش بروید.

ایروبیک راهی شگفت انگیز است که از طریق آن می توانید در طول زندگی متناسب و پرانرژی باشید. اگر از مزایای ایروبیک آگاهی ندارید ، اجازه دهید از طریق این مقاله نگاهی به آن بیندازیم.

بدن برای تأمین برخی عملکردهای اساسی مانند تنفس ، گردش مایعات بدن و برای عملکرد طبیعی قسمتهای متمایز بدن ، مقدار مشخصی انرژی می خواهد.

انرژی مورد نیاز برای حفظ این اهداف به عنوان BMR یا میزان متابولیسم ابتدایی شناخته می شود. علاوه بر این اهداف اساسی ، هر فعالیت بدنی به انرژی اضافی نیاز دارد که توسط گلیکوژن (کربوهیدرات ها) و کاهش چربی در مایعات بدن ، کبد و سینوس ها گرفته می شود.

مزایای قابل توجه ایروبیک

تمرینات هوازی با انتقال اکسیژن بیشتر به تمام اعضای بدن انجام می شود . پشت سر گذاشتن زندگی بی تحرک و روی آوردن به ایروبیک ، یک پیشرفت حیاتی در چرخه زندگی شما به وجود می آورد.

تمرینات ورزشی به هر شکلی خوب است ، با این حال ، تمرینات هوازی مانند راه رفتن ، پریدن و دویدن باعث سوزاندن چربی ها و کربوهیدرات های بدن می شود تا انرژی پویایی تولید کند.

در اینجا برخی از مزایای قابل توجه ایروبیک آورده شده است که می توانید پس از تصمیم گیری در زندگی خود از آن لذت ببرید.

مزایای ورزش ایروبیک
انواع ورزش های هوازی

دویدن و آهسته دویدن
پیاده روی سریع
شنا كردن
کارهای باغبانی یا نظافت
دوچرخه سواري
انجام بازی های بیرون و داخل منزل مانند فوتبال یا بدمینتون.

پیاده روی ساده ترین و رایج ترین ورزش هوازی است. شدت این ورزش را می توان با سن و سطح تناسب جسمی فرد مطابقت داد. این کار در هر مکانی قابل انجام است و می تواند برای سالهای آینده نیز ادامه یابد.

دوچرخه سواری نیز یک ورزش هوازی رایج است که بیشتر مردم را به خود جلب می کند. این کار را می توان با دوچرخه معمولی یا چرخه ثابت انجام داد. برای افرادی که از آرتروز رنج می برند و دارای اضافه وزن هستند مناسب است.

دستگاه های اسکی ، کوه نوردی ، استپ ها دستگاه هایی هستند که تمرین هوازی خوبی را ارائه می دهند. این دستگاه های ورزشی در مراکز تناسب اندام موجود هستند. انتخاب دستگاه باید با توجه به توانایی فرد انجام شود.

شنا یک ورزش هوازی مفید برای یک فرد متناسب و سالم است. افرادی که از مشکلات استخوانی رنج می برند و اختلالات شنوایی دارند باید از شنا خودداری کنند.

ایروبیک و فواید آن

بدن انسان برای عملکرد به انرژی خاصی در بدن نیاز دارد. هر عملی که بدن مانند تنفس ، تعریق ، متابولیسم و سایر عملکردهای طبیعی انجام می دهد ، به انرژی نیاز دارد.

انرژی یا کالری مورد نیاز برای عملکرد جامع بدن به عنوان BMR یا میزان متابولیسم پایه یا کالری مورد نیاز در روز شناخته می شود. ایروبیک و غذای سالم در به دست آوردن انرژی حیاتی مفید برای بدن کمک می کند

 

تناسب اندام و سلامتی اهداف اصلی بیشتر ورزشهای هوازی هستند.این دو اغلب با یکدیگر مرتبط هستند. هدف بهبود سلامتی و تقویت عملکرد فیزیکی بدن است.

استرس زدایی ذهن:

تمرینات بدنی باعث می شود خون رسانی به مغز ثابت باشد و این امر باعث کاهش استرس ، اضطراب و افسردگی می شود.

مزایای ورزش ایروبیک

پشتیبانی از قلب :

هوازی متابولیسم را بالا می برد و با پمپاژ خون به طور منظم ضربان قلب را عادی می کند. همچنین باعث افزایش کلسترول خوب در بدن می شود. ایروبیک منظم به قلب این امکان را می دهد تا در هر شرایطی ، چه در اوقات فراغت و چه در اوج فعالیت بدنی ، قویتر و طبیعی بماند.

چربی ها را می سوزاند:

ورزش های هوازی به بدن این امکان را می دهد تا چربی ها را بسوزاند و اینکار باعث کاهش وزن می شود

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند:

مطالعات نشان می دهد افرادی که ورزش می کنند یا برنامه تناسب اندام روزانه خود را که شامل ایروبیک باشد حفظ می کنند ، در مقابله با بیماری های مهاجم بهتر هستند. آنها سیستم دفاعی قوی تری برای دفع بیماری های بدن دارند.

بروز اختلالات و عفونت ها را کاهش می دهد:

بدن انسان مستعد ابتلا به اختلالات و عفونت های متعدد از جمله بیماری های قلبی ، عفونت های ویروسی ، دیابت و انواع مختلف سرطان است. ایروبیک نه تنها از این موارد محافظت می کند بلکه خطر پوکی استخوان و مشکل مفاصل را نیز به حداقل می رساند.

ایروبیک و عمر طولانی:

این مطالعات نشان می دهد افرادی که به طور منظم ورزش می کنند یا تمرین ورزشی دارند بیشتر از کسانی که ترجیح می دهند از هر نوع فعالیت بدنی دور بمانند عمر می کنند .

فشار خون را کنترل می کند:

فشار خون بالا یا پایین اکثر مردم امروز را آزار می دهد و این مشکل به لطف سبک زندگی مدرن است. اگر ایروبیک به صورت منظم دنبال شود ، فشار خون آنها کنترل می شود.

قند خون را تنظیم می کند:

همانند فشار خون ، قند خون نیز به دلیل سبک زندگی فعلی و پرخوری است. ایروبیک منظم با تنظیم انسولین به کنترل قند خون کمک می کند.

بیماری آسم و ایروبیک:

ایروبیک در بیماران آسم فقط باید با نظر پزشک انجام شود. چند تمرین خاص وجود دارد که برای این بیماران مفید است.

تسکین درد مزمن:

به لطف سیستم قلب و عروق ، ایروبیک اجازه می دهد اکسیژن بیشتری به سوی قسمت های مختلف بدن جریان یابد. این ورزش گردش خون را تقویت می نماید و باعث میشود که قسمت های آسیب دیده با کاهش درد آزار دهنده بهبود یابند.

انواع ورزش ایروبیک

رفع مشکلات جسمی و بیماری ها :

ورزش منظم هوازی با کاهش خطر فشار خون بالا ، دیابت ، سرطان پستان و روده بزرگ نتایج مثبتی را نشان داده است. همچنین به کاهش خطر حملات قلبی کمک می کند.

این ورزش با افزایش سطح کلسترول خوب (کلسترول HDL) و کاهش کلسترول بد) کلسترول LDL) به کنترل کلسترول کمک می کند.سلامت عمومی فرد مبتلا به آرتروز و سایر مشکلات را می توان با تمرینات هوازی سطح پایین مانند راه رفتن و شنا بهبود بخشید.

کنترل وزن:

ورزش هوازی با سرعت (کم تا متوسط ) باعث سوزاندن کالری و کمک به کاهش وزن می شود. تمرینات هوازی همیشه قسمت مهمی از هر برنامه کاهش وزن و برنامه مدیریت وزن برای افزایش وزن بوده است.

سلامت استخوان و عضله را بهبود می بخشد:

ورزش های هوازی منظم مانند راه رفتن سریع می تواند خطر بیماری های استخوانی مانند پوکی استخوان را کاهش دهد که در آن استخوان ها با افزایش سن نازک می شوند.
این تمرینات رشد رگهای خونی نازک بافت های عضلانی را تحریک کرده و اکسیژن رسانی در آنها را افزایش می دهد. همچنین این ورزش به کاهش کمردرد کمک می کنند ، کارایی عملکرد ماهیچه ها در دفع سموم از بدن به طور موثر کمک می کند.

مزایای اجتماعی:

بیشتر ورزش های هوازی به ایجاد یک حلقه دوستانه از دوستان ، روابط یا بازیکنان کمک می کند. بیشتر تمرینات انجام شده در یک تیم موثرتر بوده و به طور منظم باقی می مانند.

فواید روانشناختی:

ایروبیک به کنترل استرس ، اضطراب و افسردگی کمک می کند و زندگی بهتری را برای فرد فراهم می کند. همچنین می تواند به افزایش طول عمر یک فرد کمک کند. تعامل اجتماعی در حین ایروبیک برای کنترل استرس عاطفی مفید است.

موسسه پرستاری پرستار اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

لطفا به این مقاله امتیار دهید.

 

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.