تاریخ انتشار: آگوست 12, 2023نویسنده: دسته بندی: کودک
پرستار کودک یار کیست؟ شرح وظایف پرستار کودک یار

پرستار کودک یار کیست؟ این پرستار چه وظایفی دارد و چه کمکی به نگهداری از کودک می‌کند؟ با به دنیا آمدن نوزاد در یک خانواده، چالش‌های فراوانی آغاز می‌شوند. رسیدگی به تغذیه و بهداشت کودک، پرورش جسمی و روانی، مراقبت و … هر یک زمان زیادی از والدین گرفته و با نگرانی‌های مختلفی نیز همراه است. در این شرایط بهترین راه حل برای ساده‌تر کردن شرایط چیست؟ با استخدام پرستار کودک یار، شما می‌توانید بخشی از این وظایف را به یک شخص مورد اعتماد سپرده و زندگی بهتری را تجربه کنید.

دلایل استفاده از پرستار کودک یار

با توجه به این که نگهداری از یک کودک در هر سنی که باشد، توجه شبانه روزی می‌طلبد، با سبک زندگی امروزی، این کار بسیار سخت پیش می‌رود. در بیشتر خانواده‌ها، هر دو طرف یعنی پدر و مادر شاغل هستند و حتی مادران خانه‌دار نیز زمان کافی برای رسیدگی به فرزند خود ندارند. از این روی با استخدام یک پرستار کودک، شما می‌توانید بخشی از این وظایف رسیدگی به کودک را به فرد دیگری سپرده و به این شکل زمان بیشتری برای سایر امور داشته باشید.

به علاوه رسیدگی به کودکان، یک امر تخصصی است و زمانی که امور مربوط به آن را به یک پرستار کاربلد بسپارید، فرزند شما نیز شرایط بهتری را تجربه می‌کند. به این معنا که آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و … به خوبی پیش می‌روند. اگر چه هیچ چیز نمی‌تواند جای آغوش گرم مادر را برای کودک (به ویژه نوزادان) پر کند، اما همراهی یک پرستار کودک یار، همیشه اثرگذاری مثبتی خواهد داشت.

کودک یار چه وظایفی برای نگهداری از کودک بر عهده دارد؟

پرستار کودک یار باید چه کارهایی انجام دهد؟ یک پرستار کودک یار، وظایف مختلفی دارد که از جمله آن‌ها، موارد زیر قابل توجه هستند:

 1. مراقبت از کودک
 2. کنترل ملاحظات بهداشتی کودک
 3. رسیدگی به تغذیه کودک
 4. برقرار کردن ارتباط گرم و دوستانه با کودک
 5. پرورش ذهنی و استعدادهای کودک

در ادامه به صورت اجمالی وظایف نگهداری کودک یار از کودک را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

وظایف پرستار کودکیار در منزل

یکی از وظایف اولیه پرستار کودکیار، برقرار کردن ارتباط گرم و دوستانه با کودک است.

1)مراقبت از کودک

اصلی‌ترین انتظاری که از یک پرستار کودک یار می‌رود، مراقبت و نگهداری از کودک است. بسته به این که کودک شما در چه سنی باشد، مراقبت از او، شرایط خود را دارد. البته بهتر است که زمان مناسب برای استخدام پرستار کودک را در نظر داشته باشید. معمولا تا 6 ماه اول زندگی نوزاد، به جز در موارد خاص، از پرستار کودک یار، کمک گرفته نمی‌شود.

2)کنترل ملاحظات بهداشتی کودک

کودک در هر سنی، نیازمند رعایت بهداشت و رسیدگی‌های این چنینی است. پرستار کودک یار، باید تمامی ملاحظات بهداشتی کودک را در نظر داشته و تک به تک آن‌ها را رعایت کند. به طور مثال مراقب باشد که کودک چیز آلوده‌ای به دهان نبرده یا دست آلوده خود را به چشم‌ها نزند.

3)رسیدگی به تغذیه کودک

تغذیه کودک، اثربخشی مستقیم در رشد صحیح در دوره‌های سنی مختلف دارد. پرستار کودک یار باید حتما به تغذیه کودک، رسیدگی کرده و برنامه‌ریزی درستی برای وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها داشته باشد. به این صورت که تمام مواد مغذی برای رشد کودک، را در برنامه غذایی ایام هفته، پخش کند تا کودک ویتامین‌ها و مواد غذایی ضروری را دریافت کند.

4)برقرار کردن ارتباط گرم و دوستانه با کودک

پرستار کودک یار، باید با کودک ارتباطی گرم و دوستانه برقرار کند. این ارتباط و تعامل لازمه نگهداری و مراقبت از کودک است و باید حتما مطمئن شوید که کودک رابطه خوبی با پرستار داشته باشد. در غیر این صورت هیچ یک از امور به خوبی پیش نرفته و پرستار نمی‌تواند نقش موثری در تربیت و پرورش روحی کودک داشته باشد.

5)پرورش ذهنی و استعدادهای کودک

دوران کودکی، مستعدترین دوره زندگی هر فرد برای پرورش استعدادها است. از این روی لازم است که حتما پرستار نهایت استفاده را از این فرصت برده و بتواند به پرورش ذهنی و استعدادهای کودک، کمک کند.

مزایای پرستار کودک

مزایای برخورداری از کودکیاری در منزل را می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد:

مزایای استخدام پرستار کودک

یکی از مزایای استخدام پرستار کودک، اجتماعی بار آمدن کودک است.

 • والدین وقت بیشتری برای رسیدگی به امور شخصی و شغلی خود دارند.
 • کودک فرصت بیشتری برای رشد و برخورداری از خلاقیت خواهد داشت.
 • کودک اجتماعی بار آمده و از وابستگی صرف به والدین، فاصله منطقی می‌گیرد.
 • مراقبت‌های تغذیه و بهداشت روحی و جسمی کودک، به شکلی حرفه‌ای دنبال می‌شوند.

در نوشته بالا به چهار مورد اصلی مزایای پرستار کودک اشاره کردیم.

معایب پرستار کودک

اما اگر بخواهیم معایبی برای استخدام یک پرستار کودک عنوان کنیم، موارد زیر قابل توجه هستند:

 • برای استخدام پرستار کودک یار، باید هزینه اضافی در ماه پرداخت کنید.
 • در صورتی که کودک در سن مهد کودک بوده، اما با پرستار در منزل نگهداری شود، از همسالان خود فاصله خواهد گرفت.

در نوشته بالا به دو مورد اصلی معایب مهم پرستار کودک، مانند در صورتی که کودک در سن مهد کودک بوده، اما با پرستار در منزل نگهداری شود، از همسالان خود فاصله خواهد گرفت، اشاره کردیم.

پیشنهاد مقاله: مهارت های پرستار کودک | ویژگی های ضروروی پرستار کودک

فرق کودک یار با مادر یار

در بالا با معنی کودک یار آشنا شدیم و مزایا و معایب استخدام چنین شخصی را مرور کردیم. کودک یار، تنها وظایف مربوط به نگهداری از کودک را داشته و معمولا جز در موارد خاص، به امور دیگر منزل کاری ندارد. اما مادر یار شخصی است که در واقع با هدف اصلی کمک به مادر در منزل استخدام می‌شود. حال این وظایف می‌تواند شامل نگهداری و مراقبت از کودک در بخشی از موارد نیز باشد.

سخن پایانی

در این مطلب از مرکز خدمات پرستاری پرستار اول دیدیم که پرستار کودک یار کیست و چه وظایفی دارد. همین طور مزایا و معایب استخدام پرستار کودک یار را ملاحظه کردیم. شما چه نظری در این باره دارید؟ استخدام پرستار کودک یار بهتر است یا فرستادن کودک به مهد کودک؟ نظرات و تجربیات خود در این زمینه را با ما و دیگر کاربران وب سایت، به بحث و اشتراک بگذارید.


سوالات متداول

هزینه استخدام پرستار کودک یار چقدر است؟

بسته به سن کودک، نیازهای خاص او و همین طور ساعات کاری پرستار، هزینه استخدام پرستار کودک یار، تعیین می‌شود.

اصلی‌ترین وظایف پرستار کودک یار کدامند؟

نگهداری و مراقبت از کودک، رسیدگی به امور بهداشت جسمی و روانی و همین طور تغذیه و …، از جمله مهم‌ترین وظایف پرستار کودک یار هستند.

از کجا بهترین پرستار کودک یار را استخدام کنیم؟

شما می‌توانید بهترین پرستار کودک را از موسسه پرستاری پرستار اول، استخدام کنید.

ویژگی‌های بهترین پرستار کودک یار چیست؟

بهترین پرستار کودک یار باید در زمینه نگهداری و مراقبت از کودک، متخصص بوده و شناخت کاملی نسبت به نحوه رسیدگی و تربیت و پرورش کودک در سنین مختلف داشته باشد.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.