تاریخ انتشار: نوامبر 8, 2022نویسنده: دسته بندی: عمومی
چگونه یک فیزیوتراپیست خوب انتخاب کنیم؟

روش فیزیوتراپی، روشی کاربردی در جهت درمان مشکلات مختلف است که عملکرد فرد در زندگی روزمره را به نحوی با اختلال مواجه کرده باشد.

این روش صرفا جنبه درمانی نداشته و از آن می تواند در جهت جلوگیری از بروز آسیب های مختلف استفاده کرد. به طور کلی، این روش به جهت توانبخشی و مراقبت های حاد می تواند مفید واقع گردد.

فیزیوتراپی می تواند موجب افزایش توانایی های فرد شده و در اشخاصی که به بیماری های پیش رونده ای نظیر MS دچارند، امکان حفظ توانایی ها را فراهم می کند.

این شیوه برای کسانی که توانایی خاصی را از دست داده اند نیز مفید می باشد. با فیزیوتراپی شخص می تواند توانایی جایگزینی را برای توانایی از دست رفته اش آشنا شود و به یادگیری آن بپردازد.

به متخصص فیزیوتراپی، فیزیوتراپیست گفته می شود. وظیفه فیزیوتراپیست ارائه برنامه مناسب فیزیوتراپی با توجه به نوع مشکل و خصوصیات مختلف فرد می باشد.

فیزیوتراپیست چه کاری انجام می دهد؟

همانطور که گفته شد، فیزیوتراپیست به شخصی گفته می شود که با بررسی فرد، برنامه ای مناسب در جهت توانبخشی و یا دیگر اهداف فیزیوتراپی وی ارائه می دهد.

شخص فیزیوتراپیست، باید شرایط فیزیکی، روانی، اجتماعی و عاطفی فرد متقاضی را در نظر گرفته و با توجه به تمام این موارد، برنامه ای در جهت کمک و بهبود کیفیت زندگی او ارائه دهد.

وظایف فیزیوتراپیست

متخصص فیزیوتراپی به ارزیابی متقاضی پرداخته و با این ارزیابی ها، برنامه درمانی مناسبی ارائه خواهد داد.

لازم به ذکر است که اهداف درمانی بیماری در این روش در نظر گرفته می شود. فیزیوتراپیست می تواند روش هایی را به جهت مدیریت مشکل و یا اختلال شخص ارائه کند و توسط این روش ها، بیمار خودش مشکلاتش را تا حدی مدیریت نماید.

فیزیوتراپ خوب باید علاوه بر دانش و تجربه، توان بدنی مناسبی نیز داشته باشد. چرا که در جهت تمارین درمانی ممکن است پوزیشن های سختی ارائه شود که نیاز به کمک حرفه ای توسط فیزیوتراپ به بیمار باشد.

افزون بر این موارد، فیزیوتراپیست خوب باید روابط اجتماعی مناسبی نیز داشته باشد. توانایی جلب اعتماد و عجول نبودن از دیگر ویژگی های یک فیزیوتراپیست خوب است که برای انتخاب این اشخاص می توان آن را در نظر گرفت.

در چه مواردی شیوه فیزیوتراپی می تواند مفید واقع شود؟

افرادی که با مشکلات خاصی دست و پنجه نرم می کنند، می توانند هم به صورت مستقیم و هم ابتدا با مراجعه به پزشک و سپس مراجعه به فیزیوتراپ، این شیوه را استفاده کنند.

اما به طور کلی توصیه می شود که در جهت درمان مشکلات مختلف، ابتدا به پزشک مراجعه کرده و سپس با نظر و تجویز پزشک این روش را مورد استفاده قرار دهید.

با این حال شیوه فیزیوتراپی در موارد بسیاری می تواند مفید واقع شود. از جمله این موارد می توان به کم کردن درد، بهتر شدن توانایی های مختلف حرکتی، جلوگیری از آسیب های مختلف، توانبخشی فرد پس از سکته مغزی، کنترل ادرار و … اشاره داشت.

این روش می تواند در جهت پیشگیری و درمان مواردی نظیر بیماری های دستگاه ماهیچه ای اسکلتی، بیماری های دستگاه قلبی عروقی، انواع بیماری های دستگاه اعصاب محیطی و مرکزی نیز مفید واقع شود.

نکاتی در جهت انتخاب یک فیزیوتراپیست خوب

فیزیوتراپیست، شخصی است که با ارزیابی و بررسی مناسب، برنامه فیزیوتراپی را طراحی می کند. برای انتخاب یک یک فیزیوتراپیست خوب، باید موارد مختلفی را بررسی نمود.

از جمله این موارد، مجوز داشتن این شخص است. به همین جهت قبل از مراجعه به فیزیوتراپ مورد نظر، از مجوز او اطمینان حاصل نمایید.

برای این که یک فیزیوتراپیست خوب انتخاب کنید، او باید در جلسه اول مراجعه به طور کامل سوابق پزشکی شخص مراجع را مورد بررسی قرار دهد. یک فیزیو تراپیست خوب همواره پیش از ارائه روش تمرینی و درمانی، بدن فرد مراجع را معاینه انجام می دهد.

در جلسه فیزیوتراپی، سوابق پزشکی فرد بررسی شده و شکایات فرد از نقاط مختلف بدنی اش عنوان می گردد.

یک فیزیوتراپیست خوب باید وضعیت مفاصل فرد را نیز بررسی کرده و مقایسه میان حالت فعلی مفصل هایش با حالت ایده آل انجام دهد.

ارزیابی های یک فیزیوتراپیست خوب می تواند شامل مواردی نظیر لمس کردن، پایش عصب ها، آزمایشات تخصصی، دامنه حرکتی مفصل و … باشد.

اگر در جهت بیماری ها و مشکلات مختلف، نیاز به پرستار بیمار و پرستار در منزل دارید، از موسسه پرستاری پرستار اول می توانید درخواستتان را ثبت نمایید.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.