تاریخ انتشار: اکتبر 25, 2022نویسنده: دسته بندی: سالمند, عمومی
علائم یائسگی چیست؟ آیا می توان علائم یائسگی را کاهش داد؟!

با خارج شدن از سن باروری در اواخر دهه چهل سالگی، بدن زن به خاطر کمبود هورمون استروژن تغییراتی کرده و وارد دوره یائسگی می شود(این دوره همیشه شامل علائم یائسگی) است. همین ممکن است باعث ایجاد علائم یائسگی گردد که گاهی اوقات برای افراد خیلی سخت شده و ممکن است حتی خیلی‌ ها نیاز به اعزام پرستار پیدا کنند؛ اما به طور کلی در این مقاله راجع به این موضوع که نشانه های یائسگی چیست و این نشانه ها چقدر طول میکشد؛ توضیح خواهیم داد.

یائسگی چیست؟

یائسگی زمانی رخ می دهد که شما به مدت ۱۲ ماه متوالی یا به عبارت دیگر به مدت یک سال خون قاعدگی نداشته باشید که در چنین حالتی دیگر هم نمی توانید باردار شوید. این که قاعدگی شما به تاخیر بیفتد یا بی نظم شود، جزء علائم اولیه است. حال که توضیح دادیم که دقیقاً تعریف یائسگی چیست، باید با علائم آن نیز آشنا شوید:

 • عرق شبانه
 • گرگرفتگی
 • لرز بدن
 • قرمز شدن یا سرخ شدن پوست صورت، سینه و گردن
 • خشکی واژن
 • سوزش واژن
 • درد و خونریزی هنگام رابطه زناشویی
 • مشکلات مربوط به خواب
 • مشکلات حافظه
 • تکرر ادرار
 • تغییر در حالت خلق و خو
 • استرس و اضطراب

آیا یائسگی عوارض هم دارد؟

عوارض یائسگی چیست؟

در کنار علائم یائسگی، بعضی از عوارض هم هستند که توسط بعضی از افراد تجربه می شود، علت هم کاهش هورمون زنانه به نام استروژن است که باعث می‌ شود خانم ها با عوارض کاهش هورمون زنانه مواجه شوند که شامل دردناک بودن رابطه زناشویی و بی میلی جنسی است؛ همچنین ممکن است آن ها بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌ های قلبی قرار بگیرند، افتِ انرژی بدن، خستگی های طولانی، عفونت رحمی، عفونت واژینال، مشکلات تمرکز و افسردگی جزء عوارض بعد از یائسگی محسوب می شوند.

علامت های دورانِ یائسگی در زنان چقدر طول می کشد؟

علائم یائسگی ممکن است چند ماه یا چند سال طول بکشد که به آن دوره پیش یائسگی گفته می‌ شود. البته بعضی از خانم‌ ها ممکن است این دوره را نداشته باشند و سریعا وارد مرحله یائسگی شوند که گرچه در این دوران سختی زیادی را تجربه نمی کنند و نیاز به خدمات پرستاری ندارند؛ اما به طور کلی اگر بخواهیم زمان دقیقی برای شما نام ببریم، باید بگوییم که علائم پیش یائسگی حدود یک تا چهار سال طول می‌ کشد.
بعد از اینکه پروسه قاعدگی شما یک سال به طور کامل متوقف شد و وارد مرحله یائسگی شدید، این علائم هم از بین می‌ رود. البته برای بعضی افراد علائم یائسگی بعد از یائسه  شدن هم وجود دارد؛ اما به مرور زمان دیگر علائم شدید قبل را ندارند و طول مدتِ بروز آنها هم کمتر می شود.

چگونه علائم یائسگی را کاهش دهیم؟

کاهش میل جنسی در یائسگی

اگر می خواهید راهکارهایی برای تسکین علائم یائسگی داشته باشید، باید بگوییم که خیلی تلاش نکنید. چون راهی نیست که شما بتوانید از این علائم جلوگیری کنید؛ اما پزشکان با دستور مصرف بعضی از داروها و هورمون تراپی ها می توانند علائم را کاهش دهد. وجود پرستار در منزل هم تا حد زیادی می تواند کمک کننده باشد. بعضی از پزشک های زنان هم از درمان هایی مثل rf واژن یا لیزر مونالیزا استفاده می کنند و مشکلاتی مثل خشکی واژن، درد و سوزش این ناحیه و مشکلات مربوط به رابطه جنسی که به خاطر کمبود هورمون استروژن است را از بین می برند که آنها با استفاده از این دستگاه ها کلاژن سازی را در دیواره واژن سرعت می‌ بخشند و باعث استحکام و ترمیم دیواره واژن می شوند‌.

خیلی از افرادی هم که یائسگی زود هنگام؛ یعنی بین 40 تا 50 سالگی داشته اند؛ این علائم را تجربه کرده اند و معمولاً بیشتر نیاز به اقداماتی مثل استفاده از دستگاه آر اف پیدا می کنند تا بتوانند دوباره هر چه سریع تر به شرایط قبل خود برگردند.

کلام آخر

حال که با علائم یائسگی آشنا شدید، متوجه هستید راهکارهایی هستند که می توانید از آنها استفاده کنید تا درد خود را تسکین دهید. سایت پرستار اول هم در این زمینه به شما کمک می کند و با در اختیار قرار دادن پرستار بیمار می تواند زمینه بهبود حال شما را فراهم کند که خیلی از افرادی که تنها زندگی می کنند و کسی نیست که از آنها مراقبت کند، در سنین بالا هم به این پرستاران نیاز پیدا می کنند.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.