تاریخ انتشار: نوامبر 5, 2022نویسنده: دسته بندی: عمومی
معرفی رشته پرستاری، بررسی شرایط لازم برای تحصیل

رشته پرستاری به جرئت یکی از رشته های پرطرفدار در ایران به حساب می آید. این رشته به عنوان یکی از شاخه های علوم پزشکی شناخته می شود.

هر ساله در ایران، متقاضیان بسیاری برای قبولی در این رشته تلاش می کنند‌. از وظایف اصلی پرستاران، می توان به یاری دادن پزشکان، ثبت اطلاعات بیمار در پرونده او، تهیه گزارشات پرستاری، دادن دارو، انجام تزریقات، پانسمان و… اشاره کرد.

ما در این متن قصد داریم تا اطلاعات کاملی را از رشته پرستاری در اختیار شما قرار دهیم. اما قبل از هر چیز باید این نکته را ذکر کنیم که این پرستاران بودند که در دوران سخت کرونا بدون هیچ ترس و با یک خودگذشتگی مثال زدنی جان بسیاری از افراد را نجات دادند.

به همین واسطه ما باید قدردان زحمات این قشر پرتلاش باشیم.

آشنایی با رشته پرستاری

تمام افرادی که به  حرفه پرستاری علاقه دارند، باید در رشته پرستاری تحصیل کنند. این رشته یکی از شاخه های علوم پزشکی می باشد. برای مشغول شدن به فعالیت در این حوزه باید حتماً مدرک معتبر داشته باشید.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که پرستاری فقط مراقبت ساده از بیمار است. اما به این صورت نیست. شما در زمان تحصیل متوجه خواهید شد که باید مهارت های پزشکی را هم کاملاً یاد بگیرید.

حال شاید برای علاقه‌مندان این سوال به وجود بیاید که تا چه مقطعی می توانند در این رشته تحصیل کنند. توجه داشته باشید که شما می توانید رشته پرستاری را در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی پرستاری دنبال کنید.

اکثر دانشجویانی که در این رشته تحصیل می‌ کنند، پس از پایان تحصیلات خود مشغول به کار می شوند. همین موضوع این رشته را به یکی از رشته های پرطرفدار دانشگاهی تبدیل کرده است.

جالب است که بدانید در تقسیم بندی های آکادمیکی که انجام شده ارزش و اعتبار یک پرستار هم تراز پزشکان عنوان شده. از طرفی اعتبار یک بیمارستان با توجه به رفتار پرستار سنجیده می شود.

زیرا پرستاران بیشترین زمان را با مریض می گذرانند‌. این نکات اهمیت و مهم بودن پرستاران و تحصیل در این رشته را به خوبی نشان می دهد.

 

مشخصه های لازم برای تحصیل در رشته پرستاری

 

مشخصه های لازم برای تحصیل در رشته پرستاری

قبل از آنکه پرستاری را به عنوان یک رشته دانشگاهی انتخاب کنید، در ابتدا به خود رجوع کنید. بررسی کنید که آیا یک سری از ویژگی ها و خصوصیات را در خود احساس می کنید؟ در صورتی که این خصوصیات را یافتید به تحصیل در این رشته بپردازید.

حال این خصوصیات چه می باشند؟

  1. یک پرستار باید صبور باشد. در بعضی از موارد بیمار کلافه است و رفتار نرمالی ندارد. در این شرایط پرستار باید با صبر خود و ایجاد حس دلسوزی در آرامش بخشیدن به آن بیمار تلاش کند.
  2. پرستار باید توانایی جسمی و ذهنی خوبی داشته باشد تا در شرایط خاص بتواند از این توانایی به بهترین نحوه استفاده کند.
  3. اما یکی از نکات مهم آرامش است. در بسیاری از موارد یک شرایط بحرانی در بیمارستان اتفاق می‌افتد و حفظ آرامش بسیار مهم است.
  4. اما نکته‌ای که خیلی به آن توجه می شود، حس هم نوع دوستی و کمک کردن به دیگران است. یعنی شما باید تمایل قلبی برای کمک به افراد دیگر داشته باشید. این خصوصیت باعث می‌شود تا شما از جان مایه بگذارید. نمونه‌اش در دوران سخت کرونا کاملا عیان بود.

لازم به ذکر است در بعضی از موارد شاید پرستار سالمند باشید. رفتار با سالمندان در مقابل رفتار با کودکان کاملا متفاوت است. پس باید آنقدر مهارت داشته باشید که در برابر یک سالمند و یک کودک رفتارهای متفاوتی از خود نشان دهید، تا رضایت هر دو را جلب کنید.

بازار کار پرستاری چگونه است؟

شما بعد از پایان تحصیل، می توانید در درمانگاه ها و مراکز درمانی دولتی و خصوصی فعال شوید. عنوان های شغلی در این حیطه متفاوت هستند.

به طور مثال می‌توان به پرستار شیفتی، سوپروایزر، سرپرستار، سوپروایزر آموزشی و یا حتی ریاست پرستاری بیمارستان اشاره کرد. این عنوان ها با توجه به نوع فعالیت شما و رتبه شما تعیین می شوند.

از طرفی شما می توانید یک مرکز بهداشت خصوصی هم تاسیس کنید. لازم به ذکر است حقوق دریافتی یک پرستار با توجه به محیط خدمت، موقعیت جغرافیایی، ساعات شغلی و…. تعیین می شود.

در پایان باید گفت که این رشته یکی از رشته های پرطرفدار است و در صورت علاقه می توانید لذت کافی را از شغل خود ببرید. و در صورت نیاز به انتخاب پرستار خوب از موسسه پرستاری و یا اعزام پرستار می توانید از پرستاران حرفه ای پرستار اول درخواست نمایید.

 

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.