تاریخ انتشار: اکتبر 17, 2022نویسنده: دسته بندی: بیماری
درد مزمن چه دردی است؟ راهکار های زندگی با درد مزمن

درد مزمن از جمله دردهایی است که ممکن است افراد مختلف با آن دست و پنجه نرم کنند، و مهم ترین مسئله کنار آمدن و زندگی کردن با درد های مزمن برای افرادی است که در طول عمر خود این دردها را تحمل می کنند.

مشکلات سلامتی انواع مختلفی دارد. علائم بروز بیماری و اختلالات در هر بیماری منحصر بفرد است. البته برخی بیماری ها علائم یکسانی دارند.

علائم بیماری ها شدت های مختلفی دارند. علائم بیماری ها می تواند شدت کمی داشته و یا اصلا علائمی نداشته باشد. در مقابل شدت علائم می تواند بسیار بالا باشد و شرایط زندگی را برای فرد مبتلا سخت کند.

درد مزمن یکی مواردی است که در بسیاری از بیماری ها در نقاط مختلف بدن ایجاد می شود. شدت این درد می تواند در هر بیماری و فرد متفاوت باشد. بیماری ها و مشکلاتی که در مدت زمان کوتاهی بروز می دهند، پس از درمان علائم آن ها نیز از غالبا از بین می رود. اما برخی دیگر از بیماری ها هستند که علائم و درد آن ها مزمن بوده و گاهاً تا آخر عمر همراه با فرد هستند.

بیماری هایی که درد مزمن دارند، می توانند درد را در نقاط مختلف بدن ایجاد کنند. درد های مزمن می توانند موجب ضرورت استفاده از خدمات پرستاری و اعزام پرستار برای بیمار شوند.

در این مطلب نکاتی را در رابطه با نحوه زندگی کردن با درد های مزمن مورد بررسی قرار داده ایم.

درد مزمن به چه نوع دردی می گویند؟

همانطور که پیشتر به آن اشاره داشتیم، درد های مزمن به گونه ی خاصی از درد ها محدود نمی شود. این درد ها، در بیماری ها و افراد مختلف ممکن است متفاوت باشند.

همچنین میزان درگیری درد مزمن در افراد متفاوت است. برخی از افراد همه روزه با این درد ها دست و پنجه نرم می کنند و از طرف دیگر، برخی افراد دیگر فقط گاهی اوقات و چند روز در هفته آن ها را تجربه می نمایند.

درد های مزمن می توانند فرد را از درون بسیار تحت تاثیر قرار دهند و موجب مشکلات روانی نیز شوند.

برای کنار آمدن با درد مزمن، نیاز است که هنر زندگی با آن ها را آموخت. زندگی کردن با درد های مزمن سختی های خاص خودش را دارد، اما کنار آمدن و وفق دادن با این شرایط کمک بسزایی در تحمل آن ها می کند.

درد مزمن چیست؟

درد های مزمن تسکین پذیرند!

درد های مزمن درد های بلند مدتی هستند که افراد را دچار می کند. بعضی از مبتلایان به درد های مزمن، تصور می کنند که تسکین و درمانی برای این درد ها وجود ندارد. اما این تصور غلطی است.

پزشکان می توانند با بررسی درد و علل به وجود آورنده آن ها، راهکار ها و درمان هایی را برای تسکین درد ها تجویز نمایند. به همین جهت توصیه می شود همواره بنا بر توصیه پزشکان، راه های تسکین درد را پیش بگیرید.

انواع درمان برای درد های مزمن کدام اند؟

درمان های متفاوتی برای درد های مزمن بررسی و معرفی شده اند. هر یک از این درمان با توجه به نوع درد و شرایط فرد توسط پزشک معالج تجویز می گردد.

انواع درمان برای درد های مزمن شامل تجویز داروهای ضد التهابی، داروهای ضد اضطراب و افسردگی و برخی روش های جراحی می باشد.

از جمله روش های جراحی کاربردی برای برخی از انواع درد مزمن، جراحی محرک نخاع است.

در این روش دستگاه محرک الکترونیکی در نخاع فرد کاشته شده و پالس هایی از خود منتشر می کند. این پالس ها در نخاع سبب شده که سیگنال های دردی که به سمت مغز می روند پوشانده شوند. با این کار، فرد احساس سوزن سوزن شدن و یا بال زدن به جای درد پیدا می کند.

از جمله دیگر روش های درمانی برای درد های مزمن، انجام مدیتیشن، یوگا، مراقبه و … می باشد.

انواع درمان برای درد های مزمن کدام اند؟

برخی راهکار ها برای نحوه زندگی با درد های مزمن

درد های مزمن در مواقع مختلفی و یا همواره همراه فرد هستند. بروز این درد ها در برخی مواقع، موجب ایجاد اختلالات در سبک زندگی فرد می گردد. به همین جهت نحوه زندگی با این درد ها به خصوص در مواقع خاص، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. درد های مزمن ممکن است موجب ایجاد اختلال در به خواب رفتن افراد شود. به همین جهت کمبود خواب و یا عدم کیفیت مناسب خواب علاوه بر ایجاد مشکلات مختلف در زندگی، می تواند شدت برخی درد های مزمن را نیز افزایش دهد.

اگر درد های مزمن موجب ایجاد اختلال در خواب شما شده است، توصیه می شود این موضوع را با پزشک خود مطرح کرده تا یا با ارائه تکنیک هایی برای به خواب رفتن مشکل را مرتفع کرده و یا دارو هایتان را تغییر یا اضافه کند.

از جمله روش های مطرح برای نحوه زندگی با درد های مزمن، استفاده از روش مشاوره و درمان شناختی و رفتاری می باشد. در این روش راهکار هایی برای ایجاد آرامش در سیستم عصبی فرد آموزش داده می شود. با بهره گیری این آموزش ها می توان علائم درد در مغز را کمتر کرد.

جمع بندی

همچنین اگر رویکردی بلند مدت در جهت درمان این درد ها داشته باشید، می توانید فعالیت هایی را پیدا کنید و با انجام آن ها میزان درد ها را در طول روز کاهش دهید.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.